Naštvaní Poláci do Jeruzaléma nepojedou, summit nahradí bilaterální schůzky

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 18. 2. 2019 15:13) - Aktuality autor: red

Summit visegrádské čtyřky (V4) se v Izraeli v úterý neuskuteční, ale izraelský premiér Benjamin Netanjahu se setká s premiéry Česka, Maďarska a Slovenska, potvrdil v pondělí agentuře Reuters mluvčí izraelského ministerstva zahraničí. Summit V4 se nekoná proto, že Polsko zrušilo svou účast kvůli podle něj protipolským výrokům nejvyšších izraelských představitelů.

Polský premiér do Jeruzaléma nepojede

Polský premiér do Jeruzaléma nepojede,zdroj: Profimedia.cz

"Tři premiéři přijíždějí a budou mít schůzky s (izraelským) premiérem," napsal dnes v textové zprávě agentuře Reuters mluvčí ministerstva zahraničí Emmanuel Nahšon. Bilaterální schůzky už předtím potvrdil novinářům i premiér Andrej Babiš, který řekl, že slovenský premiér Peter Pellegrini a maďarský předseda vlády Viktor Orbán už jsou v Izraeli.

Spor mezi Polskem a Izraelem vyvolaly komentáře izraelského premiéra Benjamina Netanjahua z minulého týdne a po něm i výroky úřadujícího ministra zahraničí Jisraela Kace o podílu Poláků na vyvražďování Židů za druhé světové války. Polský premiér Mateusz Morawiecki výroky označil za "nepřijatelné a rasistické".

ČTĚTE TAKÉ: 

Úřad izraelského ministerského předsedy popřel, že by Netanjahu polský národ obviňoval z podílu na holokaustu. I Netanjahu řekl, že neměl na mysli, že by všichni Poláci kolaborovali s nacisty, ale že mu šlo pouze o individuální případy.

V neděli ovšem přilil oleje do ohně úřadující izraelský ministr zahraničí Kac, když označil polský antisemitismus za historickou skutečnost. "Poláci určitě kolaborovali s nacisty. A jak řekl (bývalý premiér) Jicchak Šamir, sají už antisemitismus s mateřským mlékem," řekl Kac podle deníku The Times of Israel izraelské televizi.

Tagy: Slovensko Česko Maďarsko zahraničí Polsko Izrael V4 Visegrádská čtyřka druhá světová válka mezinárodní vztahy polská politika izraelská politika

Zdroje: České Noviny