Nalepte bavlnu zpátky na keře, jede k nám premiér!

- Aktuality autor: art

Od slavné cesty Kateřiny Veliké na Krym, kterou tak trochu vylepšil její milence Potěmkin, sice uplynulo 200 let, vypadá to však, že některé metody jsou prostě věčné. A tak když se v jedné uzbecké obci doslechli, že k nim zavítá sám premiér, rozhodli se ho ohromit běloskvoucími bavlníky podél silnic. Jenže bavlnu mezitím stihli sklidit. Problém však vyřešil uzbecký následovník Potěmkina. 

Uzbecká sběračka bavlny

Uzbecká sběračka bavlny,zdroj: Profimedia.cz

Některý z členů vedení Ferganské oblasti nahnalo na pole 400 mužů a žen, kteří se zběsile pustil do práce.  

Jedni dávali lepidlo do bavlníkových paliček, druzí na ně nalepovali chomáče bavlny a třetí paličky nalepovali zpět na keře v blízkosti silnice, kudy měl premiérův konvoj projíždět. Další lidé prý byli povoláni k zametání silnice.

Veškeré úsilí však nakonec padlo vniveč, premiér Šavkat Mirzijajev totiž změnil na poslední chvíli trasu a vesnici se vyhnul.

Podle britského listu The Guardian to není poprvé, co ve Ferganské oblasti stavěli podobnou "Potěmkinovu vesnici". Bavlnu lepili místní obyvatelé zpět na keře už v roce 2009, kdy měl regionem projíždět autoritářský prezident Islam Karimov. Když hlava státu navštívila oblast v březnu 2015, rozkvetly stromy umělými květy.

Spěšným "faceliftem" procházejí budovy před návštěvou prezidenta Imomaliho Rachmona v regionech i v sousedním Tádžikistánu.

Tagy: zahraničí zajímavosti a kuriozity Uzbekistán

Zdroje: ČTK