Na východě Ukrajiny se bojuje. Separatisté hlásí mrtvé

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 15. 4. 2014 19:42) - Aktuality autor: Alina Holušová

Ukrajinská armáda svedla boj se separatisty na letišti v Kramatorsku ležícím v Doněcké oblasti. V okolí letiště byly slyšet výbuchy a střelba. Ukrajinské vedení o něco později oznámilo, že se vojákům podařilo získat kontrolu nad letištěm. Separatisté mluví o několika mrtvých, zpráva o obětech ale není potvrzená. 

Proruští separatisté v ukrajinském Doněcku

Proruští separatisté v ukrajinském Doněcku,zdroj: Isifa.com

"Naše speciální síly osvobodily kramatorské letiště od teroristů," uvedl Turčynov před poslanci parlamentu. "Jsem přesvědčen, že brzy žádní teroristé v Doněcké oblasti nebudou, ale ocitnou se na lavici obžalovaných," dodal. 

"Skutečně nás vytlačili z letiště, ale město zůstává pod naší kontrolou. Nikoho sem nepustíme," řekl agentuře Interfax nejmenovaný mluvčí místní milice. Ta prý v přestřelce zaznamenala jednoho zraněného. Zprávy o dalších raněných a údajně také padlých se dosud nepodařilo ověřit. 

V samém Kramatorsku podle zpravodaje rozhlasové stanice Echo Moskvy panuje klid, ukrajinští vojáci se zatím do města proniknout nepokusili. Armáda operuje i v nedalekém Slavjansku. Místní separatisté v obavě z útoku posilují své pozice a zpevňují barikády na přístupech k centru. 

Právě v Kramatorsku a Slavjansku drží proruští radikálové několik správních objektů. Napjatá situace dál panuje i v Doněcku a Luhansku, na plážích černomořské Oděsy přes noc vyrostly protitankové zátarasy.

Ukrajinská armáda v úterý zahájila na východě země "odpovědnou a vyváženou" protiteroristickou operaci, která má zastavit násilný postup separatistů. Podle ministrů obrany Evropské unie by ukrajinská krize měla evropské země povzbudit k tomu, aby začaly brát vážně svou bezpečnostní politiku.

Podle úřadujícího prezidenta Oleksandra Turčynova je cílem vojenských přesunů ochránit obyvatelstvo a zastavit teror a zločinnost. Kyjev chce skoncovat se snahami separatistů "rozervat Ukrajinu na kusy". Rozdávat zbraně obyvatelstvu ale Turčynov nechce, protože podobný krok by mohl vést k občanské válce.

Schůze unijních ministrů obrany

"Na obraně záleží víc než kdy jindy. Euroatlantické společenství si musí zachovat jednotu," komentoval dnešní schůzi ministrů obrany EU v Lucemburku polský diplomat Maciej Popowski. Evropské země podle něj musí začít brát vážně svou bezpečnost a obrannou politiku.

"Musíme přijmout fakt, že obrana není od pánaboha, není to luxus. Potřebuje odhodlání a investice," upozornil evropský diplomat. "Je třeba si uvědomit, že mír má nějakou cenu," podpořil jeho slova český ministr obrany Martin Stropnický.

Rusko v reakci na zostření konfrontace na východě Ukrajiny pozastavilo vydávání zabavené krymské vojenské techniky Ukrajině. Důvodem je prý obava, že ukrajinské ozbrojené síly nasadí výzbroj při potlačování protestů ruskojazyčného obyvatelstva na východě Ukrajiny.

Ukrajinská kontrarozvědka SBU dnes zahájila trestní stíhání nejmenované ruské banky, která na východní Ukrajině financuje aktivity údajných teroristů. Trestně stíháni kvůli podezření z financování proruských radikálů jsou pracovníci kyjevské odbočky ruské banky. Ukrajinský trestní zákoník předpokládá za tento čin trestní sazbu až 15 let vězení, v krajních případech doživotí.

Jak to bude s plynem?

Otevřený zůstává klíčový problém dodávek ruských energetických surovin. Německá energetická skupina RWE dnes oznámila, že obnovuje dodávky zemního plynu na Ukrajinu.

Plyn na Ukrajinu proudí přes území Polska podle pětileté rámcové dohody, kterou v roce 2012 s Naftogazem podepsala dceřiná společnosti RWE. V dohodě se počítá s dodáním až deseti miliard metrů krychlových plynu ročně. V roce 2013 Naftogaz odebral jednu miliardu kubíků plynu, uvedla německá firma.

Dohodu se Slovenskem o zpětných dodávkách plynu na Ukrajinu se ale zatím uzavřít nepodařilo. Důvodem dnešní slovensko-ukrajinské neshody jsou rozdílná stanoviska obou stran na technické řešení zpětného toku plynu.

Slovensko prosazuje dodávky prostřednictvím plynovodu, který vede ze slovenských Vojan do ukrajinského Užhorodu. Ukrajina by naopak uvítala využití tranzitního plynovodu, kterým proudí ruský plyn přes Slovensko dál do západní Evropy.

Tagy: Rusko EU Ukrajina povstalci krize Donbaská oblast Donbas separatisté

Zdroje: ČTK