Dnes je pátek 22. září 2023., Svátek má Darina
Počasí dnes 21°C Dešťové přeháňky

Na Moskvu útočily drony, Putin podle svého mluvčího nechystá zvláštní projev

Na Moskvu útočily drony, Putin podle svého mluvčího nechystá zvláštní projev
Dron zlikvidovaný nedaleko Putinovy rezidence Novo-Ogarjovo | zdroj: Profimedia

Ruský prezident Vladimir Putin pracuje v Kremlu, o dnešním útoku bezpilotních letounů na Moskvu byl informován v reálném čase, uvedl mluvčí ruské hlavy státu Dmitrij Peskov. Jeho šéf podle něj v současné době nechystá zvláštní projev kvůli aktuálním událostem.

Moskva ráno zažila dosud největší útok s pomocí bezpilotních letounům které zasáhly tři obytné budovy. Nikdo nepřišel o život, nejméně dva lidé museli vyhledat lékařskou pomoc, domy jsou lehce poškozeny. Další drony se podle úřadů podařilo sestřelit.

„Prezident měl dnes samozřejmě velmi brzký začátek dne. Dostával informace v reálném čase od ministerstva obrany, prostřednictvím příslušných oddělení, od starosty Moskvy, gubernátora Moskevské oblasti, od ministerstva pro mimořádné situace,“ řekl Peskov.

Putin podle něj pracuje v Kremlu a dnes bude kromě jiného jednat s ruskými podnikateli. Peskov, podobně jako dříve ruské ministerstvo obrany, z dnešního útoku obvinil Kyjev. Poradce šéfa kanceláře ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak zapojení Ukrajiny do úderu popřel, nicméně prohlásil, že země - která se už 15 měsíců brání ruské vojenské agresi - dění v Rusku sleduje s potěšením.

Agentura Reuters napsala, že útoky dronů zasáhly některé z nejprestižnějších moskevských částí včetně Leninského prospektu nebo západní Moskvy, kde sídlí ruská elita - včetně prezidenta Vladimira Putina. Podle poslance Alexandra Chinštejna protivzdušná obrana zlikvidovala tři drony nad oblastí Rubljovka na západním okraji metropole, jeden z nich prý nad vesnicí, která je vzdálena jen deset minut jízdy od Putinovy rezidence Novo-Ogarjovo.

Peskov tyto informace nechtěl komentovat, pochválil však reakci ruských úřadů na útok. Ruské ministerstvo obrany dříve uvedlo, že úderu se účastnilo osm dronů, z nichž pět sestřelil protiletadlový systém Pancir-S, zatímco tři byly odkloněny za pomocí prostředků radioelektronického boje od původních cílů. Některá média dříve informovala o větším množství vyslaných dronů. Z metropole zároveň přišly zprávy o poškození nejméně tří obytných budov a dvou raněných lidech.

Útok na Moskvu přišel několik hodin poté, co ukrajinská metropole Kyjev čelila dalšímu masivnímu ruskému vzdušnému úderu, který si vyžádal nejméně jednu oběť a několik raněných.

Putin obvinil Kyjev z útoků na civilní cíle

Ruský prezident Vladimir Putin po dnešním útoku dronů na Moskvu prohlásil, že je záhodno zlepšit protiletadlovou obranu hlavního města. Řekl, že ukrajinský útok mířil na civilní cíle ve snaze zastrašit ruskou společnost, zatímco Rusko na Ukrajině útočí jen na vojenské cíle. Údaje o obětech války, prověřené OSN, ale ukazují, že obětí ruské agrese proti sousední zemí, rozpoutané na Putinův rozkaz loni v únoru, se staly i tisíce ukrajinských civilistů.

Prezident ve vysílání televize Rossija 24 tvrdil, že Rusko na Ukrajině útočí na objekty vojenské infrastruktury. Například před dvěma třemi dny napadlo štáb ukrajinské rozvědky. V odvetě Kyjev zaútočil na obytné domy, aby „zastrašil“ Moskvu, řekl Putin podle ruských médií.

„Už jsme hovořili o možnosti zasadit úder střediskům rozhodování. Do této kategorie spadá i štáb ukrajinské vojenské rozvědky, který jsme napadli před dvěma - třemi dny. V reakci si kyjevský režim vybral cestu zastrašování Ruska, zastrašování občanů Ruska a útoků na obytné budovy. To je samozřejmě jasná známka teroristické činnosti,“ prohlásil Putin.

Uvedl také, že protivzdušná obrany Moskvy a jejího okolí „fungovala normálně“, ale dodal, že „je na čem pracovat“. Záhodno je podle něj „utěsnit protivzdušnou obranu v hlavním městě“, což se také stane.

Kyjev se podle Putina se snaží vyprovokovat Rusko, aby odpovědělo stejně. „Podíváme se, co s tím uděláme,“ řekl.

Rozhodnutí o načasování ukrajinského postupu bylo přijato, řekl Zelenskyj

Rozhodnutí o načasování dalšího ukrajinského postupu bylo přijato, řekl v noci na dnešek ve svém pravidelném večerním videoposelství ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Agentura Unian nebo server Meduza dávají jeho výrok do souvislosti s dlouho očekávanou ukrajinskou protiofenzivou.

Zelenskyj ve svém tradičním projevu k Ukrajincům mimo jiné sdělil, že jednal s veliteli ozbrojených sil a vyslechl si jejich hlášení. „Nejen zajištění munice, nejen výcvik nových brigád, nejen naše taktika. Ale také načasování. To je to nejdůležitější. Časový harmonogram, jak budeme postupovat. Budeme. Rozhodnutí byla přijata,“ pronesl prezident. Detaily ale neposkytl.

Ukrajinské úřady hovoří o rozsáhlé protiofenzívě s cílem vytlačit ruská invazní vojska z okupovaných ukrajinských území přibližně od konce roku 2022, připomíná Meduza. Původně se očekávalo, že začne na jaře, ale pak bylo její načasování odloženo. Zelenskyj dříve v květnu uvedl, že ukrajinská armáda potřebuje víc času na přípravu protiofenzívy.

Unian připomíná nedávný výrok poradce šéfa prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljaka, který italské televizi Rai řekl, že ukrajinské ozbrojené síly už v praxi protiofenzívu zahájily. Protiútok totiž podle něj není jednorázová událost, ale řada akcí, mezi nimi i systematické ničení logistického zázemí nepřítele.

Zástupce vedoucího prezidentské kanceláře Ihor Žovkva uvedl, že očekávaná protiofenzíva začne poté, co Ukrajina obdrží od svých spojenců zbraně, o které požádala.

Tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov před několika dny britské stanici BBC řekl, že Ukrajina je připravena protiofenzivu zahájit a protiútok může začít kdykoliv. „Může začít zítra, pozítří nebo za týden,“ řekl ohledně protiútoku Danilov.

Zdroje: