Moskva nedovolila RB OSN přijmout prohlášení odsuzující boje na Ukrajině

- Aktuality autor: roj

Rusko na sobotním zasedání Rady bezpečnosti OSN nepodpořilo britský návrh odsuzující jako nezodpovědné výroky proruských povstalců, kteří odmítli jednání o příměří. Zablokovalo tak jeho přijetí. Znovu se o něm bude jednat zřejmě v pondělí.

Rusko v Radě bezpečnosti OSN zablokovalo přijetí prohlášení odsuzující zintenzivnění bojů na východě Ukrajiny a ostřelování přístavu Mariupol.

Rusko v Radě bezpečnosti OSN zablokovalo přijetí prohlášení odsuzující zintenzivnění bojů na východě Ukrajiny a ostřelování přístavu Mariupol.,zdroj: ThinkStock

Zintenzivnění bojů, odmítnutí příměří, ale hlavně oznámení ofenzívy směrem na západ během soboty odsoudila Evropská unie, Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) i Severoatlantická aliance (NATO).

Británie chtěla, aby postup povstalců odsoudila i Rada bezpečnosti OSN jako celek. Tak však může svá rozhodnutí přijímat, jen pokud není proti některý z pěti stálých členů, což Rusko je.

Moskva se proti přijetí stanoviska postavila zejména kvůli výpadům proti povstalců. Argumentovala tím, že dříve také RB odmítala odsoudit agresivní prohlášení ze strany Ukrajiny.

Tagy: Rusko Ukrajina Rada bezpečnosti OSN boje na východě Ukrajiny

Zdroje: ČTK