Moldavsko se bouří kvůli zmizelé miliardě. Desetitisíce lidí žádaly rezignaci vlády

- Aktuality autor: pal

Protesty v Moldavsku eskalují, v centru Kišiněva se v neděli sešlo 20 tisíc lidí, kteří požadovali rezignaci vlády a prezidenta. Kolem vládních budov postavili stany a v hlavním městě zablokovali dopravu. Šlo o největší demonstraci od září, kdy se Moldavané začali bouřit kvůli zmizelé miliardě dolarů. 

Protivládní protest v centru moldavské metropole

Protivládní protest v centru moldavské metropole,zdroj: Profimedia.cz

Protestující chtějí tábořit před vládními budovami tak dlouho, dokud nebudou jejich požadavky splněny. Už v pátek navíc zablokovali nové stany dopravu na hlavní kišiněvské třídě.

Pobouření veřejnosti vyvolané podvody, při kterých zmizela miliarda dolarů, přimělo v září odstoupit z funkce šéfa centrální banky Dorina Dragutsanua. Vedoucí činitelé vládní koalice však odmítají učinit stejný krok.

Dragutsanu popřel, že je za skandál v bankovním sektoru zodpovědný. Naopak obvinil politiky, že tuto "loupež století" nechtějí vyjasnit a snaží se svalit vinu na centrální banku.

Protivládní demonstrace začaly 6. září. I v neděli protestující vyzývali k ustavení nové vlády a k uspořádání předčasných voleb.

Chtějí také rezignaci prezidenta Nicolae Timoftiho, který od roku 2012 stojí v čele sil podporujících směřování země do Evropské unie.

Pohřešovaná miliarda dolarů představuje zhruba osminu hrubého domácího produktu země. Ztráta způsobila prudký pokles kurzu měny, zvýšila inflaci a zhoršila životní úroveň zhruba 3,5 milionu obyvatel.

Tagy: zahraničí protivládní demonstrace Moldavsko korupce a úplatkářství

Zdroje: ČTK