Močení v chrámech a kopání do zvonů. Čínští turisté znechucují Thajce
11. 7. 2015 – 15:50 | Magazín | pal

Thajsko je zemí, ve které platí přísná pravidla. Většina obyvatel země je proto v šoku z chování některých čínských turistů, kteří věší své spodní prádlo na veřejnosti, kopou do zvonů, nebo močí v posvátných chrámech, případně se tlačí ve frontách. Na jedné straně jsou příjmy z čínské turistiky, na druhé straně naštvaní Thajci, kterým se chování Číňanů začíná zajídat.
Na jedné z posledních fotografií je zachyceno dítko čůrající v prostoru jednoho paláce v Bangkoku. Fotografii, kterou zhlédla spousta uživatelů sociálních sítí, mnozí Thajci ostře, někdy až rasisticky komentovali.
V březnu umístila na internet jedna thajská modelka video, které ukazovalo, jak do ní čínští turisté ve frontě strkají. Video vidělo na dva miliony uživatelů internetu. O několik týdnů později pohrozil majitel jednoho chrámu v Čchíengráj hojně navštěvovaném turisty, že čínským turistům zakáže vstup.
Číňané dělají v Thajsku ostudu
"Měli jsme problémy s některými Číňany, kteří tu na různých místech káleli. Požádal jsem tedy průvodce, aby jim vysvětlili, jak se mají v Thajsku chovat," stěžuje si Čalermčai Kositpipat, majitel bílého chrámu v Čchíengráj.
"Nedávají pozor, plivají, mluví hlasitě, někdy za sebou nechávají toalety v žalostném stavu," připouští průvodce Su Pin. "Nemůžu jim denně opakovat, že se mají chovat čistotně. Nechci se jich dotknout. A pak, všichni tihle turisté jsou pro Thajsko přínosem!" dodává.
Tento názor sdílejí také úřady, které daly v čínštině vytisknout příručky, jak se chovat. Tyto malé průvodce po Thajsku rozdávají turistům cestovní kanceláře a konzuláty.
Čínští turisté jsou ovšem žádaní
V zemi, kde příjmy z turistiky tvoří 8,5 procenta hrubého domácího produktu, nelze Číňany jako hlavní klientelu přehlížet. Tím spíše, že jejich počet stále roste i v době, kdy příliv zahraničních turistů do Thajska po politických zvratech z let 2013-2014, které skončily státním převratem, klesá.
Loni navštívilo Thajsko 4,6 milionu Číňanů, kteří zemi přinesli v přepočtu 135 miliard Kč. Každý čínský turista denně utratil částku rovnající se 3800 Kč, což je více, než kolik vydávají Evropané.
Thajské úřady předpokládají, že letos do této destinace - ve srovnání s organizovanými cestami do Evropy levné - zavítá šest milionů turistů. Proto se úřady snaží incidenty minimalizovat.
Jde jenom o kulturní nedorozumění
Číňané nedělají problémy. Jsou to dobří turisté," tvrdí ředitelka thajského úřadu pro turistiku Srisuda Vanapinjosaková. "Jsou tu však některá kulturní nedorozumění," říká. V Thajsku je například nepřípustné dotýkat se hlavy, mluvit hlasitě na veřejných místech, vyzouvat obuv v chrámech, a naopak je nutné respektovat pořadí ve frontách...
Nelze však urazit Číňany, kteří jsou pro vládnoucí juntu hlavním partnerem. Po převratu z loňského 22. května se vojáci při hledání spojenců obrátili k Číně, která v tomto království v posledních letech posiluje ekonomický vliv.
Číňané, kteří tam už mají silné pozice v nemovitostech a telekomunikacích, podepsali koncem loňského roku dohody v zemědělství a významný kontrakt v železniční dopravě.