Mladík chtěl proběhnout nahý kolem Obamy. Dostane milion
11. 10. 2010 – 19:37 | Zpravodajství | Jakub Procházka
Na amerického prezidenta Baracka Obamu v neděli během předvolebního shromáždění ve Filadelfii z davu přihlížejících vyletěla kniha. Šéfa Bílého domu minula. Na téže akci byl zatčen muž, který se svlékl do naha a chtěl proběhnout kolem Obamy.
Muž, který knihu hodil, prý prezidentovi nechtěl ublížit, ale upozornit jej na publikaci. Nešlo ale o jediné pozdvižení na mítinku. Policisté na něm ještě zatkli muže, který se svléknul do naha.
Kniha v měkké vazbě, jak je patrné z videozáznamu, proletěla kolem prezidentovy hlavy krátce poté, co ve Filadelfii dokončil svůj projev. "Není jasné, jak blízko něj kniha letěla, prezident si jí ale očividně nevšiml," napsala na svém blogu reportérka televizní stanice ABC News Ann Comptonová.
Nebyl to útok odpůrce. Prý jen reakce rozjařeného stoupence
Ochranka amerického prezidenta podle ní muže vyslechla. "Ukázalo se, že nepředstavuje hrozbu a byl propuštěn," uvedl její člen Edwin Donovan. Údajně šlo o příliš rozjařeného stoupence šéfa Bílého domu, který na prezidenta hodil výtisk své knihy.
Média začala spekulovat o tom, že šlo o selhání ochranky, z něhož se její příslušníci ještě budou zpovídat. Připomínají také podobný incident, kdy v roce 2008 irácký novinář Muntadar Zajdí hodil botou po tehdejším americkém prezidentu Georgi Bushovi. Muž pak strávil devět měsíců ve vězení.
Mladík chtěl kolem Obamy proběhnout nahý, zřejmě dostane milion
Mírnější trest nepochybně čeká aktéra dalšího incidentu z Obamova nedělního shromáždění před listopadovými volbami do Kongresu. Čtyřiadvacetiletý Juan James Rodriguez se pokusil během prezidentova projevu proběhnout kolem prezidenta nahý a byl zatčen.
Podle všeho tak nicméně získá milion dolarů od miliardáře Alkiho Davida, který již v srpnu tuto částku prvnímu naháči, jenž tímto způsobem naruší nějaký prezidentův mítink. Boháč již uvedl, že pokud Rodriguez vyhověl všem parametrům výzvy, peníze mu vyplatí.
Mezi podmínky patřilo to, že "naháč" musí mít na hrudi napsán název Alkiho webové stránky pro sdílení videa Battlecam a že čin musí být nafilmován a později na této stránce zveřejněn. Přinejmenším první uvedenou podmínku již Rodriguez splnil.