Místo hovězího masa v hamburgerech se objevilo maso koňské

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Ve Španělsku našla organizace na ochranu spotřebitelů koňské maso v hovězích hamburgerech, uvedla agentura AP. Konina byla nedávno nalezena v karbanátcích také v Irsku a ve Velké Británii. Výrobky prodávaly například supermarkety řetězce Tesco, a to i v České republice, kde byly hamburgery s příměsí koňského masa ihned staženy, ačkoliv konina není zdravotně závadná. 

Hamburger

Hamburger,zdroj: ThinkStock

Ve Španělsku se jedná o značku Eroski a hamburgery Alpiende, což je vlastní značka nákupního řetězce AhorraMas, který už podle agentury AP oznámil, že výrobek stáhne z prodeje. 

Podle Španělů není problém s tím, že by potraviny byly nejedlé, jsou ale špatně označené, neboť o příměsi koniny není na etiketách ani zmínka. 

Koňské maso v irských karbanátcích bylo z Polska

Irové už potvrdili, že koňská surovina v karbanátcích irského výrobce Silvercrest, které se prodávaly i ve zmíněném řetězci Tesco, pocházela z Polska. Původ koňského masa přimíchaného do hovězích hamburgerů ve Španělsku zatím není znám. 

Koňské maso se jí celkem běžně například ve střední Asii, Jižní Americe, či v Belgii nebo ve Francii, kde proti pojídání koniny protestovala v minulosti slavná herečka a ochránkyně práv zvířat Brigitte Bardotová a mnozí jiní. 

Britská BBC oslovila několik historiků se zaměřením na gastronomii a zvířata, aby zjistila, proč lidé málo konzumují koninu. Zjistila, že koňům jsou prý přikládané kladné vlastnosti, pomáhali lidem vyhrávat války a po staletí zajišťovali dopravu, člověk k nim má vřelý vztah. "Musíme si uvědomit, že před vynálezem železnice byli koně hlavním dopravním prostředkem. A přece nesníte svůj Aston Martin," žertoval s BBC historik Ivan Day.

Tagy: maso

Zdroje: ČTK