Ministr kultury Herman byl odvolán z vedení ÚSTR protiprávně, rozhodl soud

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Obvodní soud pro Prahu 3 dnes vyhověl žalobě nynějšího ministra kultury Daniela Hermana a označil jeho loňské odvolání z vedení Ústavu pro studium totalitních režimů za protiprávní. Verdikt zatím není pravomocný, protistrana může podat odvolání, případ by pak projednával městský soud. 

Daniel Herman (v popředí)

Daniel Herman (v popředí),zdroj: isifa/MAFRA/Ladislav Němec

Hermanovo odvolání z funkce nebylo podle soudu po právu. Soudkyně Markéta Písaříková více verdikt nezdůvodnila. 

Ministra, který se jednání účastnil, rozsudek nepřekvapil. "Jsem velmi rád, že zvítězilo právo a zvůle není možná," řekl novinářům. Zatím nechce spekulovat o tom, zda by se například vzdal funkce ministra kultury a vrátil se do vedení ÚSTR. "Počkejme, až věc bude pravomocná, a pak se budeme zabývat těmi otázkami, které budou aktuální," dodal. 

Herman považuje v žalobě své odvolání z funkce ředitele za neplatné a tvrdí, že při něm byl porušen zákoník práce. Rada ústavu odvolala Hermana z funkce loni v dubnu kvůli tomu, že nebyla spokojena s jeho prací. Týkalo se to údajně řady nedostatků, posledním důvodem údajně byla jeho pracovní cesta do USA, která prý neměla žádný přínos. 

Ministr je přesvědčen o tom, že za jeho odchodem z čela ústavu byl politicky motivovaný puč, což radě vyčítali také její kritici. Původce puče nechtěl jmenovat, ale údajně si to s nimi "vyříkal". 
 
Jeho odvolání před rokem spustilo slovní přestřelku mezi tehdy vládnoucí ODS, která to označila za důkaz prohlubující se spolupráce ČSSD a KSČM. Obě tehdy opoziční strany to odmítly. Kvůli jeho sesazení také rezignovala například celá vědecká rada ústavu. Hermana pak nahradila přechodná šéfka Pavla Foglová. Novým ředitelem se v polovině dubna stal Zdeněk Hazdra. 

Tagy: KDU-ČSL Ústav pro studium totalitních režimů

Zdroje: ČTK