Dnes je pátek 3. února 2023., Svátek má Blažej
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Ať vaši astronauti zkusí doskočit na ISS z trampolíny, střílí si Rusové z NASA

Ať vaši astronauti zkusí doskočit na ISS z trampolíny, střílí si Rusové z NASA
Ilustrační snímek | zdroj: ThinkStock

V balíku amerických sankcí uvalených na Rusko se ocitla i kosmická spolupráce. Rusové se uchechtávají a sarkasticky doporučují Američanům, aby naučili své astronauty skákat k Mezinárodní vesmírné stanici z trampolíny. Dopravu mezi ISS a Zemí totiž v současné době zajišťuje právě Rusko. 

Američané oficiálně tvrdili, že se napětí mezi Washingtonem a Moskvou kosmického programu nedotkne. Na veřejnost se ale dostala interní směrnice Amerického úřadu pro letectví a vesmír (NASA), která zakazuje jakoukoli komunikaci s ruskou kosmickou agenturou. Tedy aspoň bez přímého rozkazu.

Pro posádku na ISS platí výjimka, i když je to trochu škoda. Bylo by zajímavé sledovat, jak mezi trojicí ruských kosmonautů a dvěma Američany poletuje zoufalý Japonec a předává jim vzkazy.

Sankce úřadu pro letectví se netýkají žádných běžných, každodenních operací, takže se pro Rusy prakticky vůbec nic neděje. Pro NASA jsou nicméně výhodné, díky tomu totiž může úřad víc tlačit na financování nového pilotovaného programu jako náhrady za raketoplány, které Američané odstavili před několika lety.

Nakolik jsou pro Moskvu sankce v rámci kosmického programu směšné, podtrhl návrh ruského vicepremiéra Dmitrije Rogozina, který prohlásil, že by Američané měli začít používat trampolínu jako dopravní prostředek na vesmírnou stanici.  

Američané se ovšem nad tímto návrhem zamysleli. Jonathan McDowell z astrofyzikálního ústavu Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics spočítal, že by se musela vykopat kilometr hluboká jáma, do které by se trampolína umístila, a pak by se musela vyrobit superinteligentní látka, z níž by trampolína byla vyrobena. A ani tak by to nebylo dost. Sečteno a podtrženo, Američané došli k závěru, že by se přece jen měli věnovat spíše raketovému vývoji. 

Zdroje:
The Christian Science Monitor