Dnes je sobota 28. listopadu 2020., Svátek má René
Počasí dnes 3°C Skoro zataženo

Mezinárodní ostuda pro Česko? Rodina obuvnického magnáta žádá miliardy

Mezinárodní ostuda pro Česko? Rodina obuvnického magnáta žádá miliardy
Placeholder | zdroj: Archiv

Další možná rána pro státní kasu, kterou spravuje Miroslav Kalousek. V hrubých propočtech přes pět miliard dolarů. Tolik může dosáhnout výše náhrady za zestátněný majetek, kterou požaduje rodina Jana Antonína Bati trvale žijící v Brazílii. Soud se sice nedávno vyjádřil proti, nicméně právník potomků je odhodlán dovést spor až do vítězného konce.

„Potomci Jana Bati v Brazílii k věci přistupují střízlivě a trpělivě. Trvají na svých právech, ale jsou otevřeni hledat co nejvýhodnější řešení pro Česko. Na základě mnoha rozhovorů se členy rodiny si myslím, že velkou část prostředků by rádi proinvestovali u nás. Pokud však obstrukcí bude příliš, půjde o hazard s tímto vstřícným přístupem," vysvětlil Marek Belza, kontaktní osoba Baťovy rodiny. Pokud prý kauza dospěje k mezinárodním soudům, vyjde to Česko ještě dráž, včetně pořádné ostudy.

Soud řízení zastavil, právník pokračuje v boji

Před nedávnem zástupkyně brazilských dědiců, ostatně bývalá advokátka, Dolores Liljana Bata Arambasic neuspěla s kasační stížností u Nejvyššího správního soudu. Soudci tím dali najevo, že ministerstvo financí v minulosti postupovalo správně, když zastavilo řízení, v němž se Baťovi dědicové snažili o stanovení náhrady za znárodnění.

Celý článek naleznete na ParlamentniListy.cz.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,170 26,250
USD 21,890 22,010
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma