Dnes je sobota 21. května 2022., Svátek má Monika
Počasí dnes 21°C Polojasno

Meteorologové varují před dvacetistupňovými mrazy

Meteorologové varují před dvacetistupňovými mrazy
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu před silnými mrazy, které by měly Česko zasáhnout ve středu a ve čtvrtek. Po přechodu fronty, na které bude slabě sněžit, se totiž vyjasní a teploty poklesnou až na minus dvacet stupňů.

Po úterním sněžení se do Česka rozšíří od severu výběžek vysokého tlaku vzduchu. Bude tedy jasná či polojasná obloha a teploty v noci - zejména na sněhové pokrývce - spadnou na většině míst pod minus 11, mnohde i pod minus dvacet stupňů.

Varování platí pro všechny české kraje včetně metropole. V dalších dnech pak přibyde srážek a mírně se oteplí. Oblevu ovšem zatím meteorologové neočekávají ani v novém roce, takže teploty stále zůstanou pod bodem mrazu.

Nejchladnější prosinec za desítky let

Ve středu a ve čtvrtek mají kvůli mrazům omezit pobyt venku staří a nemocní lidé a malé děti. Kůži by si taky měli lidé chránit před omrzlinami. Nedoporučuje se také konzumovat alkohol, upozorňuje výstraha ČHMÚ.

Prosinec je zatím v Česku výrazně teplotně podprůměrný - a to až o pět stupňů oproti normálu - a zřejmě bude nejstudenější za několik posledních desetiletí. Srovnatelně chladný poslední měsíc v roce byl naposledy před čtrnácti lety. Na většině stanic ale podle meteorologů zůstane nadále vůbec nejchladnějším prosinec roku 1969.

Například v Praze-Ruzyni se zatím průměrná měsíční teplota aktuálně pohybuje kolem -5 stupňů - průměr je asi minus 0,8 stupně - a do konce měsíce ještě přituhne.