Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes -2°C Sněhové přeháňky

Merkelová: Němčina skoro nezná slova pro zkázu způsobenou záplavami

Merkelová: Němčina skoro nezná slova pro zkázu způsobenou záplavami
Angela Merkelová na návštěvě v Schuldu postiženém katastrofálními záplavami | zdroj: Profimedia

Německá kancléřka Angela Merkelová při dnešní návštěvě okresu Ahrweiler v Porýní-Falci, který je nejvíce postižený nynějšími ničivými záplavami, dala najevo zděšení nad surrealistickým „strašidelným obrazem“ zkázy.

Rozsáhlé záplavy, které západní část Německa postihly po čtvrtečních bouřkách a lijácích a které v sobotu zasáhly i východ země, si podle aktuálních údajů vyžádaly nejméně 158 lidských životů. V Porýní-Falci, konkrétně právě v Ahrweileru a v jeho blízkém okolí, registrují 110 mrtvých a v Severním Porýní-Vestfálsku 46 obětí. Dva lidé zemřeli také v Bavorsku.

Merkelová prohlásila, že „němčina sotva zná slova pro způsobenou devastaci“, a slíbila, že Německo se více zasadí o ochranu klimatu. Při návštěvě obce Adenau v ahrweilerském okrese slíbila těžce postiženým oblastem Porýní-Falce rychlou pomoc. „Jsme s vámi. Spolková republika i spolková země,“ prohlásila. Spolkové i zemské úřady budou podle ní společně pracovat na tom, „aby se krok za krokem vše v této krásné oblasti uvedlo do pořádku“.

Kancléřka přitom ujistila, že ve středu spolková vláda schválí program rychlé pomoci, střednědobých úkolů a obnovení infrastruktury. Ministr financí Olaf Scholz se podle listu Bild chystá kabinetu ve středu navrhnout balíček okamžité pomoci postiženým. Mělo by se jednat o 300 milionů eur (7,66 miliardy korun). Odhad škod napáchaných rozbouřeným živlem v Německu zatím vyčíslený není.

„Vidíme sílu, se kterou příroda může konat,“ uvedla kancléřka. „A my proti této přírodní síle budeme bojovat - v krátkodobém, střednědobém i dlouhodobém výhledu,“ dodala. Německo podle Merkelové potřebuje přijmout strategii, která bude přírodu a klima brát více v potaz.

profimedia-0622095035 Angela Merkelová na návštěvě v Schuldu postiženém katastrofálními záplavami | zdroj: Profimedia

Zdroje: