Méně peněz? Ohrozí to pacienty, nemocnice žádají o pomoc Nečase

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Nemocnice v pondělí požádaly o pomoc přímo premiéra Petra Nečase (ODS). Omezování plateb od zdravotních pojišťoven je prý hazardem se zdravím a životy lidí.

Podle připravené úhradové vyhlášky by za akutní péči měly nemocnice v roce 2011 dostat od zdravotních pojišťoven o pět a za následnou péči o deset procent méně než v roce 2009. Lońský rok je srovnávacím obdobím pro nové úhrady.

Předseda Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN) Eduard Sohlich to označil za hazard se zdravím a životy občanů. K takovému omezování plateb není podle něj důvod. 

Kubek: Soukromí lékaři chtějí krajní řešení, vybírat peníze od lidí hotově

Právník AČMN Stanislav Fiala řekl, že žádost premiérovi odesílá v pondělí. V úterý se sejdou nástupci všech poskytovatelů péče v sídle České lékařské komory (ČLK), ta bude další postup koordinovat. 

Prezident ČLK Milan Kubek řekl, že zejména soukromí lékaři volají po krajním řešení, aby poskytovatelé nepodepsali úhradové dodatky s pojišťovnami. Za péči by vybírali v hotovosti a pacienti by si nechali účet proplatit u své pojišťovny. Vyjádření ministerstva k úhradové vyhlášce zjišťuje.

Tagy: nemocnice pojišťovny peníze omezení zadost

Zdroje: ČTK