Nominace Haška a Sobotky na předsedu. Zatím nerozhodně

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Hlavní rivalové v boji o vládu v Lidovém domě soutěží o nominace v regionálních organizacích ČSSD. Zatím je stav nerozhodný. Sjezd strany se uskuteční 18. a 19. března 2011 v Brně, předsedu budou volit jeho delegáti.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka získal o víkendu ve Středočeském kraji hned dvě od okresní organizace v Berouně a na Praze-východ. Řekl to předseda středočeské ČSSD Richard Dolejš.

Jihomoravský hejtman Michal Hašek dostal ve Středočeském kraji podporu od kutnohorské okresní organizace ČSSD už před týdnem a tento víkend k ní přidal nominaci od sociálních demokratů okresu Brno-venkov.

Hrozí s Haškem návrat Šloufa či Tvrdíka do Lidového domu?

Sobotka v čele strany podle Dolejše nepřipustí na rozdíl od Haška návrat takových lidí do Lidového domu, jakým byl poradce někdejšího předsedy Miloše Zemana lobbista Miroslav Šlouf nebo manažer jarních voleb do Poslanecké sněmovny Jaroslav Tvrdík.

Podle Sobotkových stoupenců je nyní Tvrdík v Haškově týmu. Sociální demokraté na Berounsku a na Praze-východ současně podpořili do funkce prvního místopředsedy Sobotkova stoupence středočeského hejtmana Davida Ratha.

ČSSD je rozdělena

Také Haškovi stoupenci brněnský primátor Roman Onderka a senátor a místopředseda ČSSD Zdeňek Škromach, který už má nominaci na prvního místopředsedu od sociálních demokratů z Uherskohradišťska, dostali tento víkend v okrese Brno-venkov nominace do místopředsednických funkcí.

Na ústředním výkonném výboru se v sobotu nepodařilo prosadit přímou volbu všemi členy strany, takže delegáti sjezdu budou jako dosud volit celé stranické vedení. Sjezd se sejde 18. a 19. března v Brně.

Podle zvyklostí se kandidáti ucházejí o podporu u regionálních organizací ČSSD, jejichž konference se scházejí ještě před sjezdem. Nominace kandidátům na předsednickou a místopředsednické funkce od regionálních organizací už nyní ukazují na okruhy stoupenců obou kandidátů.

Škromach se prý přidal k Haškovi za slib funkce

K Haškovi se otevřeně hlásí místopředseda Škromach. "Slíbili mu funkci statutárního místopředsedy," ozývá se z tábora Sobotkových stoupenců.

Nominace Sobotky na předsedu a Ratha na statutárního místopředsedu od dvou okresních organizací ČSSD ve středních Čechách podle Škromacha źase poukazuje na přímou vazbu mezi nimi a je signálem, že Sobotka hodlá pokračovat ve šlépějích expředsedy ČSSD Jiřího Paroubka.

Škromach očekává, že i Sobotka zveřejní své sympatizanty, jako to udělal Hašek současně se zveřejněním "Desatera ČSSD nové generace". Mezi prvními, kdo se k Haškově vizi podepsali, jsou místopředsedové Onderka, Škromach a Milan Urban, který Haškovi na Kutnohorsku svým vlivem zajistil první předsednickou nominaci.

Mírně prý převažují sympatie k Haškovi

Následuje jedenáct hejtmanů, mezi kterými chybí jen středočeský Rath. Sobotkovi zbývá hledat stoupence mezi senátory, poslanci a dalšími stranickými funkcionáři. Delegátů sjezdu je ale kolem 500 a je jen těžké předem odhadovat, jaké mají oba rivalové šance.

Zkušený politik a znalec poměrů v ČSSD Škromach opatrně říká, že mírně převažují sympatie pro Haška. Sobotkovi stoupenci jsou přesvědčeni, že delegáti ocení úspěch sociální demokracie v komunálních a senátních volbách, ke kterému vedla politika úřadujícího předsedy.

Tagy: ČSSD předseda nominace sjezd

Zdroje: ČTK