Matka vyhodila novorozeně v igelitce do kontejneru. Dostala 16,5 roku

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Na 16,5 roku půjde do vězení třicetiletá žena z Chebska za to, že vyhodila vlastní novorozeně do kontejneru. Soud se snažila obměkčit slzami, plakala až do vyhlášení rozsudku a tvrdila, že dítě zabít nechtěla. Holčička to v odpadkovém boxu přežila a nyní se o ni starají pěstouni. Matka se proti rozsudku odvolala. 

Vězení

Vězení,zdroj: ThinkStock

Obžalované hrozilo za pokus vraždy spáchaný na dítěti 15 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest. Žalobce pro ni žádal 15 let, obhajoba navrhla zproštění. Soud dospěl k závěru, že žena smrt dítěte plánovala, minimálně krátce před porodem měla už v úmyslu dítě usmrtit. 

Událost se stala loni 8. července, dítě v kontejneru na odpadky tehdy našel kolemjdoucí, novorozeně bylo značně podchlazené, ale přežilo. Dostalo jméno Anička a dnes žije u pěstounů na Plzeňsku. 

Obžalovaná porodila na záchodě, že rodí, zjistila prý až když z ní plod vycházel. Detaily porodu si nevybavila. Soudu opakovala, že neslyšela žádný křik a necítila pohyb.

"Pupeční šňůru jsem nějak oddělila rukou. Nevím, jak jsem to udělala ani jak dlouho to trvalo," řekla. Podle ní na záchodě nešla elektřina, bylo tam přítmí. Miminko, jež měřilo 44 centimetrů a vážilo 2,26 kilogramu, pak odnesla v igelitové tašce do kontejneru před domem. Večer příteli řekla, že si ho musela nechat vzít, protože se nevyvíjelo. 

Podle soudu žena nebyla v takovém psychickém stavu, který by jí bránil vnímat realitu, mohla u miminka registrovat vitální známky. Sama oddělila pupeční šňůru, podle znalců, až když dotepala, což trvá deset až 40 minut po porodu.

Podle soudu to byla dost dlouhá doba na to, aby rozeznala, že dítě žije. Žena neučinila nic pro jeho záchranu. Podle znalců nejednala ve zkratu, afektu ani pod vlivem psychické poruchy, porodník vyloučil rozrušení porodem. Po činu uklidila, nakrmila děti, šli ven. Nevlastní matce i druhovi pár dnů před činem řekla, že se plod vyvíjí špatně. 

Soudkyně Ivana Růžičková uvedla, že o rodinu se zajímala sociálka, v minulosti shledala nedostatky, a proto bylo vydáno předběžné opatření k umístění dvojčat do dětského domova, nejstaršího dítěte k babičce. Při kontrole v lednu 2013 už žádné zásadní nedostatky zjištěny nebyly. "Obžalovaná měla problémy s alkoholem, zanedbávala zdravotní péči dětí. Podle psycholožky se jedná o emočně a sociálně oploštěnou, nezodpovědnou osobu," řekla soudkyně. 

"Pokud by chtěla, aby dítě někdo našel, neodložila by ho v uzavřené igelitové tašce," uvedl už dříve státní zástupce Martin Rykl. "Nevěděla, že to dítě je živé, když ho dávala do kontejneru. Takže její úmysl nesměřoval k zabití," tvrdil naopak v závěrečné řeči obhájce Jan Blažek. 

"O děti se starala dobře, nechápu, proč to udělala, co ji k tomu vedlo. Podle mého šlo o okamžitý zkrat, nic nenasvědčovalo, že to připravovala," řekl už dříve druh obžalované. 

Tagy: soud smrt novorozence

Zdroje: ČTK