Masakr v Paříži se stal nejhorším krveprolitím ve Francii za posledních 20 let

- Aktuality autor: art

Série útoků, které otřásly Paříží v noci z pátku na sobotu, jsou nejhorším masakrem v moderních dějinách Francie za posledních 20 let. Série sebevražedných atentátů a střelba na několika místech si vyžádaly podle nejnovější bilance 128 obětí. Francouzský prezident Francois Hollande připsal zodpovědnost za krveprolití teroristům z Islámského státu. Přinášíme přehled nejkrvavějších incidentů ve Francii v posledních desetiletích. 

Jedno z míst útoku v Paříži, kavárna Voltair

Jedno z míst útoku v Paříži, kavárna Voltair,zdroj: Profimedia.cz

  • 25. července 1995 - Při výbuchu ve stanici Saint-Michel pařížského metra zahynulo osm osob a 80 dalších bylo zraněno. V následujících měsících atentáty pokračovaly, začátkem října se k nim přihlásila alžírská Islámská ozbrojená skupina (GIA).
  • 24. září 1995 - V jihofrancouzském Cuers zastřelil šestnáctiletý Eric Borel 12 lidí a poté spáchal sebevraždu; den předtím zabil v Sollies-Pont svou matku a nevlastního otce a nevlastního bratra.
  • 23. prosince 1995 - Na náhorní rovině u východofrancouzského města Grenoble nalezena ohořelá těla 16 členů sekty Řád chrámu slunce. Čtrnáct členů sekty bylo zastřeleno dvěma členy, kteří poté spáchali sebevraždu.
  • 3. prosince 1996 - Čtyři mrtvé si vyžádala nálož, která vybuchla v soupravě podzemní dráhy RER ve stanici Port-Royal v centru Paříže. Za pachatele byla označena alžírská Islámská ozbrojená skupina (GIA).
  • 27. března 2002 - Osm lidí zastřelil a 19 zranil 33letý muž, který hodinu po půlnoci zahájil palbu na členy městské rady na radnici v Nanterre na předměstí Paříže. Pachatel Richard Durn druhý den spáchal sebevraždu skokem z okna ve 4. patře budovy v Paříži.
  • 9. března 2012 - Francouz alžírského původu Mohammed Merah před židovskou školou Ozar Hatora v Toulouse zabil tři děti a dospělého; zřejmě rovněž on v předchozím týdnu zabil tři francouzské výsadkáře v Montaubanu a Toulouse. Merah se zabil skokem z okna 22. března po přestřelce s policií, která ho držela v obklíčení 30 hodin.
  • 7. ledna 2015 - Střelba v pařížském sídle satirického týdeníku Charlie Hebdo si vyžádala 12 mrtvých, o den později zahynula při přestřelce jedna policistka, 8. ledna při útoku na obchod s košer potravinami zemřeli další čtyři lidé. Za tři dny zahynulo ve Francii v souvislosti s útoky 17 nevinných lidí a tři pachatelé, které zastřelili policisté.
  • 13. listopadu 2015 - Nejméně 127 mrtvých si vyžádaly teroristické útoky na několika místech v Paříži. Zabito bylo celkem osm teroristů, z nichž sedm se odpálilo náložemi, které měli u sebe.

Tagy: Francie zahraničí terorismus a násilí útoky a atentáty černý pátek v Paříži

Zdroje: ČTK