Dnes je čtvrtek 9. února 2023., Svátek má Apolena
Počasí dnes 2°C Jasno

Mají minisukně, třásně a nohy vyhazují vysoko do vzduchu. Jen je jim přes 70 let

Mají minisukně, třásně a nohy vyhazují vysoko do vzduchu. Jen je jim přes 70 let
Japonská skupina roztleskávaček třetího věku | zdroj: Profimedia

Že je cheerleading, nebo roztleskávání, jen pro mladé krásné dívky? Japonské babičky si o tom myslí své. Jejich skupina Japan Pom Pom se během vystoupení za své kostýmy a sestavy rozhodně stydět nemusí. 

Hlučný potlesk a jásot na olympijských hrách v Tokiu kvůli pandemii není sice možný, to ale nezastavilo skupinu energických roztleskávaček třetího věku, aby nadále trénovaly v tělocvičně v japonském hlavním městě, napsala AFP.

V rytmu písně Taylor Swiftové Shake it off zvedá 89letá Fumie Takinová třásně do vzduchu a rychle se otáčí, zatímco její kamarádky, kterým je v průměru 70 let, švihají nohou vysoko do vzduchu.

„Všechny jsou velmi motivované, (...) bolest nohou ani stehen je v jejich rozletu nezastaví,“ řekla Takinová, doyenka a zakladatelka skupiny Japan Pom Pom o svých přítelkyních.

Seniorky intenzivně trénují dvě hodiny týdně a připravují velké představení u příležitosti oslav 25 let od založení skupiny. Původně bylo v plánu už loni, ale kvůli pandemii jej musely o rok odložit. Pro ženy je to kolosální a fyzicky velmi náročný úkol, ale také způsob, jak si „uchovat pevné zdraví“ a „smysl života“, domnívá se 73letá roztleskávačka Masako Matsuoková.

profimedia-0623390335 Stáří prozrazují jenom ruce | zdroj: Profimedia

Na začátku dobrodružství Fumie Takinová o své zálibě příliš nemluvila ze strachu, co by si o ní lidé pomysleli. Diskrétnost však také komplikovala rekrutování dalších žen, které by se zapojily do aktivit skupiny. Konceptu starých roztleskávaček, oblečených do minisukní a kostýmů s flitry, hrozilo nepochopení tehdejší japonskou společností, vzpomíná Takinová.

Časy se ovšem změnily a dnes „existuje několik dalších skupin a lidé jsou zvyklí vídat nás v televizi. Pro některé je to možná ještě stále trochu nepříjemné, ale jsme tady a řekněme, že jsme si získaly své místo ve společnosti,“ raduje se Fumie Takinová.

Zdroje:
ČTK, AFP