Litoměřice chtějí pojmenovat po Václavu Havlovi park

- Aktuality autor: Michal Polák

Litoměřice chtějí pojmenovat na památku zesnulého bývalého prezidenta Václava Havla park. Umístí do něj také jeho bustu. Pojmenováním parku se město i jeho obyvatelé vyhnou problémům, které by jim způsobilo přejmenování některé z ulic, kdy by se lidem i firmám měnila adresa. Dnes to řekla mluvčí města Eva Břeňová. Rada města to navrhne zastupitelům, rozhodnout by měli na zasedání 26. ledna.

Město zrekonstruovaný park otevřelo v červnu 2008. "Jde o krásné zákoutí, lidmi hojně využívané, navíc nacházející se v historické části města. Domníváme se proto, že je důstojným místem, které může nést jméno tak významné osobnosti našich novodobých dějin," uvedl starosta Ladislav Chlupáč o záměru městské rady.

Ještě letos chce město umístit do parku také Havlovu bustu, náklady odhaduje asi na 150.000 korun. Město zatím zvažuje, jak potřebné peníze získá. "V úvahu připadá i veřejná sbírka, která se nám osvědčila při získání financí na pořízení bronzového odlitku Myslbekovy sochy Karla Hynka Máchy, odhalené na konci roku 2010 na Mostné hoře," dodal starosta.

Zastupitelstvo rozhodne 26.1.

Park U Hvězdárny má rozlohu asi 8400 metrů čtverečních, dominují mu dvě jezírka s vodními rostlinami a můstkem, vysazeno je v něm 70 druhů zeleně. Součástí je také růžová zahrada nebo kamenné pítko. Veřejnosti je park i díky osvětlení přístupný nepřetržitě, na pořádek v něm dohlíží městská policie prostřednictvím kamerového systému. Jeho výstavba stála město 19,7 milionu korun.

O pojmenování po Václavu Havlovi budou zastupitelé rozhodovat 26. ledna také v Děčíně. Vedení města navrhuje pojmenovat po zesnulém bývalém prezidentovi vnikající knihovnu na nábřeží. Nová budova knihovny má být otevřena letos v červnu. Město přestavuje za 168 milionů korun původní budovu Atlantik. Velkou část peněz získalo město z dotace, část bude muset doplatit. Bude zde i městské informační centrum, občerstvení, veřejné toalety a prostory pro kulturní nebo vzdělávací akce.

Jméno Václava Havla mohlo nést i dnes Kostelní náměstí v samém centru Ústí nad Labem. Návrh ústeckého primátora Víta Mandíka (ČSSD) ale radní za ODS nedovolili ani zařadit na program jednání rady. Náměstek primátora Jan Řeřicha (ODS) sdělil, že se to nyní zdá být občanským demokratům populistické. O návrhu na přejmenování rozhodnou případně zastupitelé na svém březnovém zasedání.

Tagy: havel prejmenovani park

Zdroje: ČTK