Dnes je středa 5. října 2022., Svátek má Eliška
Počasí dnes 6°C Polojasno

Liška varuje Chalupu: Připoutáme se ti tu pod oknem

Liška varuje Chalupu: Připoutáme se ti tu pod oknem
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Na páteční demonstraci zelených aktivistů před Ministerstvem životního prostředí létaly argumenty, ostré výzvy, ale i ultimáta. Vše se točilo okolo kácení v bezzásahové zóně Šumavského národního parku v lokalitě okolo Ptačího potoka.

Odhadem dvě stovky odpůrců kácení se sešly v 10 hodin ráno před sídlem ministerstva životního prostředí. Aktivisté vyzbrojeni transparenty s vtipnými "Chalupo k lesu čelem k Janovi zády" či "Potřebuju se zbavit Chalupy na Šumavě značka spěchá" dávali dostatečně najevo svůj postoj k probíhajícímu kácení.

Jádrová bomba

Jádro konfliktu je v tom, že podle ekologů nemá vedení národního parku vyřízené výjimky na kácení v druhé zóně parku a zasahuje se v biotopu chráněných druhů. Správa parku zase argumentuje tím, že kácet se musí již nyní, protože by se ze stromů napadených kůrovcem mohl brouk rozšířit do okolí. Obě strany na sebe podaly trestní oznámení. Ke kácení se přistoupilo na základě předběžného opatření klatovského soudu, a proto lesníky proti ekologům brání policie. Do sporu už se vložila i Evropská komise a žádá Česko o vysvětlení.

Celý článek na ParlamentniListy.cz