Dnes je sobota 3. prosince 2022., Svátek má Svatoslav
Počasí dnes 2°C Zataženo

Schwarzenberg žral i pávy, když měl bídu. Jeho na Hrad, volá Landovský

Schwarzenberg žral i pávy, když měl bídu. Jeho na Hrad, volá Landovský
zdroj: tisková zpráva

JINÝMA OČIMA Knížete Karla Schwarzenberga. Toho by zvolil příštím českým prezidentem legendární herec Pavel Landovský. Kníže je totiž jeho kamarád a navíc se prý ministr zahraničí dokáže uskromnit. Po válce, když nebylo co jíst, mu prý kněžna pekla pávy a vůbec se neofrňoval. Sebekriticky Lanďák dodává, že on sám by na Hradě moc dobrou službu národu neudělal, protože by každý den někoho preventivně poslal do pr...

„Jestli toho klábosení nějak zneužiješ, rozbiju ti hubu, ale klackem!" Tak často vítá herec Pavel Landovský novináře na své chalupě v Kytíně nedaleko Prahy. Občas tam za ním přijede i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Na toho naopak nedá dopustit.

Hospodář se pozná

„Soused odnaproti je skvělej chlap. Často spolu kecáme přes plot, a když tady byl naposledy na návštěvě Schwarzenberg, povídali si skoro hodinu. Dost si rozuměli. Zkrátka hospodáři. Jinak tady bydlí spousta blbců," sděluje PrlamentnímListům.cz s tím, že je levičák, a proto volil právě knížete. Má pro to svérázné vysvětlení. Jedině člověk se srdcem a pochopením pro levici totiž podle něj může řídit něco tak složitého, jako je pravice.

Vzpomíná si i na některé historky ministra zahraničních věcí. „Schwarzenberg má výchovu, že krást se nemá. Před tím, než po válce odešel do Rakouska, bydlel v Čimelicích. Žrát nebylo co, hrozili jim vzít potravinový lístky a zabijačky byly zakázané. Jak mi říkal, kněžna si ale věděla rady. Vzala zástěru, vylezla na dvůr, podřízla páva a už se pekl. Na okrasnou zvěř se totiž zákaz zabijaček nevztahoval, takže žrali pávy. Když se pod to dá trochu vepřovýho sádla, prý je to maso jemný jako husa. Bylo to ústavní, takže ani v tý strašný době žádný zákony neporušoval," vypráví.

Kníže Schwarzenberg je podle Landovského ve vládě jedinou opravdovou osobností.  „Vždyť nemaj jinýho ministra zahraničí. Ten totiž má mít určitou proslulost a musí umět řeči. To on umí. On tam pásne jak prdel na hrnec. Kdo by to jinak dělal? To si nedovedu vůbec představit," přemýšlí, ale nakonec nad tím mávne hůlkou.

Celý článek na ParlamentniListy.cz