Lídrům koalice se rozhodnutí ÚS nelíbí, budou ho respektovat

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Vláda vyhoví rozhodnutí ÚS, který ke konci roku zrušil vládní balíček sociálních škrtů, a zařídí se tak, aby to nemělo dopady na státní rozpočet. V reakci na rozhodnutí soudu to řekl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Vláda podle něj zvládne prosadit zákony znovu. Ministerstvo práce a sociálních věcí zákony znovu zpracuje a předloží do legislativního procesu, doplnil ministr Jaromír Drábek. Změny v nich neplánuje. 

Podle ministra dopravy Víta Bárty (VV) může rozhodnutí ÚS zkomplikovat vládní reformní snahy. Pozitivní podle něj je, že soud neměl výtky k obsahu reforem, ale jen ke schvalovacímu procesu. Zástupci opoziční ČSSD rozhodnutí soudu uvítali. Premiér Petr Nečas by se měl k verdiktu vyjádřit odpoledne. 

Problémy nastanou i v Senátu

"Rozhodnutí Ústavního soudu se nám může tisíckrát nelíbit, ale musíme ho respektovat. Respektovat ho budeme," reagoval v telefonickém rozhovoru z Bruselu Kalousek. Vláda má podle něj "dostatek sil i kapacit", aby vyhověla rozhodnutí soudu bez nároků na státní rozpočet.

"Zvládneme to," reagoval na otázku, zda se vláda při novém projednávání neobává složité situace v Senátu, kde pro nové projednání balíčku nedisponuje potřebnou většinou. 

"Rozhodnutím soudu jsem překvapen, negativním faktem je, že je to další náročná aktivita pro vládní reformní snahy. Pozitivem je, že soud udělal jen rozhodnutí k procesu, nikoliv k podstatě reforem," uvedl v tiskovém prohlášení Bárta. 

Sobotka: Nečas by se měl omluvit

"Nečasova vláda zneužila stav legislativní nouze, premiér Petr Nečas by se měl omluvit," reagoval v soudní síni na výsledek jednání předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. České televizi řekl, že bude nutná novela jednacího řádu sněmovny a sociální demokraté jsou připraveni takovou změnu podpořit. 

Podle předsedkyně sněmovního ústavně-právního výboru Karolíny Peake (VV) byl od ÚS "férový krok", že dal vládě několik měsíců na nápravu. "Zároveň tím ÚS dal jasný signál, že příště nesmí být legislativní proces ovlivněn volbami. Obávám se ale, že by se mohla znovuotevřít bitva o platy ústavních činitelů," dodala.

Hašek rozhodnutí soudu vítá

Poslanec ČSSD a předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek rozhodnutí soudu uvítal.

"V České republice musí platit panství práva, nikoliv panství většiny, která umlčuje svévolně parlamentní opozici u fiskálně a sociálně citlivých rozhodnutí prostřednictvím institutu vhodného pro živelnou pohromu či válečný stav," uvedl. Vláda by podle něj měla "povinné opakování" pojmout jako sebereflexi, a nikoliv vlálčit s občany, sociálním státem a principem solidarity. 

Ústavní soud zrušil balíček sociálních škrtů, ale dal vládě šanci k jeho novému přijetí správným způsobem. Zrušení začne platit s uplynutím posledního dne letošního roku, fakticky tedy od 1. ledna 2012. Do konce roku se na škrtech v působnosti ministerstva práce a sociálních věcí nic nemění. ÚS dal za pravdu návrhu ČSSD, podle kterého vládní většina prosadila v parlamentu škrty neústavním způsobem. Napodruhé musí být procedura v pořádku.

Tagy: soud ČSSD rozhodnutí ustavni

Zdroje: ČTK