Lídři projednají koaliční smlouvu, Peake se nejspíš stane vicepremiérkou

- Aktuality autor: red

Koaliční lídři se dnes v polední pauze sněmovny sejdou, aby dále jednali o dodatku ke koaliční smlouvě. VV jím podmiňují pokračování vlády po konci června. Návrh dodatku připravil premiér Petr Nečas (ODS), Věci veřejné ale mají své programové a personální požadavky, které chtějí do textu prosadit.

Zástupci koalice se dnes ve sněmovně sejdou v tradičním formátu K9. Po jednání dolní komory je na programu ještě řádné jednání vlády. Vládní politici začali změnu koaliční smlouvy připravovat minulý týden. Domluvili se také na harmonogramu schvalování vládních reformních zákonů s výhledem do konce září. V otázce obsazení míst ve vládě, které dosud vyvolávalo největší spory, se ale vládní strany zatím příliš neposunuly.

Nečasův návrh dodatku podle informací Mladé fronty Dnes nadále počítá se stejným složením, kabinetu jako dnes. VV znovu nabídl post předsedy legislativní rady vlády a vedení vládního výboru pro boj s korupcí. Tyto nabídky VV dříve odmítaly s tím, že chtějí důstojné zastoupení ve vládě. Uvažovaly o ministerstvu spravedlnosti či znovuzískání ministerstva vnitra.

Deník Právo ale dnes uvedl, že by VV nakonec mohly křeslo ministra vedoucího legislativní radu vlády přijmout. Do vlády by tak mohla zamířit místopředsedkyně strany Karolína Peake, která by se stala zároveň vicepremiérkou. VV údajně ustupují od tlaku na odchod některých ministrů ODS. Chtějí ale posílit svůj vliv na ministerstvech, kam chtějí prosadit více svých náměstků, a v polostátních firmách.

V programových bodech požadují VV nový zákon o zdanění hazardu, zrušení listinných akcií na majitele či více peněz pro Státní fond dopravní infrastruktury ze spotřební daně.

Tagy: koalice peake vv

Zdroje: ČTK