Lidová polévka a oblíbené jídlo hipsterů se snaží prorazit v podobě koktejlu

MAGAZÍN - Magazín autor: red

Vietnamská nudlová polévka pho dobývá svět. A nejen ten hlavních jídel a vyprošťováků po kocovině. Hanojský barman se rozhodl vsadit na novou generaci vietnamských hipsterů a začal nabízet koktejl vycházející z tradice pho. 

Koktejl vyrobený na počest hovězího vývaru pho obsahuje bylinky a koření, které jsou jeho nepostradatelnou součástí

Koktejl vyrobený na počest hovězího vývaru pho obsahuje bylinky a koření, které jsou jeho nepostradatelnou součástí,zdroj: Profimedia.cz

Se svým koktejlem, jemuž říká pho na počest vietnamské nudlové polévky stejného jména, se mladý hanojský barman Pham Tien Tiep snaží popularizovat umění míchání koktejlů v zemi, kde je národním nápojem pivo.

Pham patří ke generaci hipsterů, která se snaží vnést změny do umění žít. V této komunistické zemi, kde vládne jediná strana a odlišné názory nejsou tolerovány, se drží stranou politiky.

Jeho koktejl se skládá z bylinek, které obvykle koření slavnou polévku: hvězdicového anýzu, čerstvého koriandru, skořice a kardamonu. To vše je utopeno v ovocném likéru cointreau a v ginu. Nudle a hovězí, které tvoří polévku, jsou ze seznamu ingrediencí vynechány.

Obřadně prožene koktejl přes zařízení ve tvaru věže na baru, aby se naplnil vůněmi bylinek, které jsou v něm uspřádány v patrech.

Přesvědčit Vietnamce, aby se zajímali o toto umění, nebyla snadná věc.

Tři a půl miliardy litrů piva

V zemi s 93 miliony obyvatel, z nichž je polovina mladší 30 let, se ročně vypije 3,4 miliardy litrů piva, zatímco vína a dalších alkoholických nápojů jen 70 milionů litrů.

"Trochu mi působilo potíže prosadit se proti pivu či rýžové pálence. My se však zaměřujeme na jinou úroveň, je to cosi luxusnějšího a elegantnějšího," vysvětluje Pham Tien Tiep ve svém baru v historickém centru Hanoje.

Ale v Hanoji a především v Ho Či Minově Městě, které je ekonomickým centrem prudce se rozvíjející země, je čím dál tím více mladých vzdělaných lidí, kteří mají prostředky na to, aby si dopřáli koktejl hodný nejlepších barů v New Yorku. Koktejl pho dnes kopíruje několik barů v Ho Či Minově Městě.

Pham Tien Tiep, který pracoval v luxusním hotelu Metropole a zúčastnil se několika mezinárodních soutěží v míchání koktejlů, vynalezl tento nápoj z nostalgie po dobách, kdy jako chudý student pracoval v restauraci podávající nudlovou polévku.

Koktejl jako přetvoření tradice

"V těžkých dobách, kdy jsme neměli mnoho peněz, jsme do takových lidových restaurací chodili," vzpomíná třicátník, který svůj bar Ne otevřel loni. Takové restaurace jsou v zemích jihovýchodní Asie lidovou institucí.

V baru Ne stojí koktejly v přepočtu kolem 150 Kč, téměř patnáctkrát více než pivo v lidovém baru.

"Je plno luxusních restaurací, které zúročují jídla z těch lidových. Udělat to s koktejlem je jiný způsob, jak tato jídla přetvořit," říká vietnamský podnikatel Kien Phan.

Pho je dnes módní záležitostí, existují pizzy s pho, burrito s pho a dokonce i zmrzlina s pho.

Pham Tien Tiep se na této slibné cestě nehodlá zastavit: pracuje na koktejlu na bázi marinované okurky a podává hostům koktejl pojmenovaný Under the bridge na bázi rybí omáčky, základní ingredience národní kuchyně.

"S pomocí koktejlů můžeme propagovat vietnamskou kuchyni po celém světě," sní barman v Ne Nguyen Tuan Anh.

Tagy: zahraničí Vietnam kulinářství a gastronomie

Zdroje: ČTK,AFP