Lidé souhlasí s nutností reforem, ale teď žádné nechtějí

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Většina lidí souhlasí s nutností uskutečnit v ČR sociální, zdravotní a daňové reformy. Pouze necelá třetina lidí ale podporuje reformní opatření současné vládní koalice. Před rokem byl ale jejich počet ještě nižší. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM. 

Zásadní reformy jsou nutné podle 78 procent dotázaných, což je proti loňsku nárůst o čtyři procentní body. Potřeba reforem má většinovou podporu ve všech sociodemografických skupinách. Nejsilnější je mezi lidmi ve věku od 30 do 44 let, podnikateli a živnostníky. Souhlasí s ní také stoupenci všech hlavních politických stran. 

"Reformní opatření v podobě, ve které je prosazuje současná vláda, ovšem většinou podporu veřejnosti nemají," upozornila agentura. Se současnými reformami nesouhlasí 68 procent lidí. Loni se k vládním reformám stavělo odmítavě dokonce 76 procent dotázaných. Podle STEM to ale mohlo být způsobeno tím, že se průzkum konal loni v dubnu krátce po vystoupení Karolíny Peake a dalších poslanců z Věcí veřejných. Letošní podíl odpovědí se více podobá roku 2011, kdy vládní opatření odmítalo 69 procent lidí. 

Vládní reformy častěji podporují lidé mladší, lépe materiálně zajištění, podnikatelé, studenti a především lidé s vysokoškolským vzděláním. Mezi vysokoškoláky nyní podpora vládních reformních opatření dosahuje téměř 50 procent. Většinovou podporu mají reformy mezi stoupenci vládních ODS a TOP 09. "Příznivci ČSSD a KSČM podle očekávání reformy podporují jen v minimální míře," uvedla agentura. V porovnání s loňským průzkumem se ale míra podpory reforem zvýšila u příznivců všech hlavních politických stran. 

Průzkum se uskutečnil od 2. do 9. dubna a zúčastnilo se ho 1009 lidí.

Tagy: pruzkum reformy

Zdroje: ČTK