Dnes je čtvrtek 23. září 2021., Svátek má Berta
Počasí dnes 7°C Polojasno

Lidé nejvíce důvěřují Vojtěchovi, snížila se důvěra v Babiše a Zemana

Lidé nejvíce důvěřují Vojtěchovi, snížila se důvěra v Babiše a Zemana
Ministrovi zdravotnictví Adamu Vojtěchovi důvěřuje 46 procent Čechů | zdroj: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia

Z čelných představitelů státu věří lidé nejvíc ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi, jemuž důvěřuje 46 procent Čechů. Na druhém místě je s 39 procenty předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Vyplývá to z červencového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Vojtěch s Rychetským jsou jedinými ze zkoumaných představitelů, u nichž podíl důvěřujících alespoň mírně převážil nad podílem nedůvěřujících. U všech ostatních nedůvěra převyšovala podíl vyjadřované důvěry. Nejvyšší nedůvěru mají premiér Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman.

CVVM Sociologického ústavu Akademie věd ČR předložilo respondentům seznam 29 vrcholných ústavních činitelů, zařazeni na něj byli prezident, předseda Senátu, předseda Poslanecké sněmovny, členové vlády, předsedové poslaneckých klubů parlamentních politických stran, ombudsman, guvernér České národní banky a předseda Ústavního soudu.

Se stejným podílem důvěry jako u Rychetského figuruje na třetím místě ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, u ní ale již podíl nedůvěry (44 %) převyšuje důvěru. Na čtvrtém místě skončila ministryně financí Alena Schillerová, jíž důvěřuje 34 procent a nedůvěřuje 51 procent lidí.

Za ní s nevelkým odstupem a podílem důvěry okolo tří desetin figurují místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu a zároveň i ministr dopravy Karel Havlíček, guvernér ČNB Jiří Rusnok, ministr školství Robert Plaga a premiér Babiš, u nichž se vzájemně liší jen podíly nedůvěřujících.

Nejméně důvěryhodným je předseda vlády, jemuž nedůvěřuje 67 procent lidí. Následuje prezident Zeman s 65 procenty a ministr vnitra Jan Hamáček s 62 procenty. Šéfovi poslaneckého klubu ANO Jaroslavu Faltýnkovi pak nedůvěřuje 61 procent lidí. Polovina či více dotázaných vyjadřovala nedůvěru ještě i ministryni spravedlnosti Marii Benešové, ministru kultury Lubomíru Zaorálkovi a ministryni Schillerové.

Průzkum se uskutečnil od 26. června do 11. července a účastnilo se ho 904 občanů ČR starších 15 let.

Zdroje: