Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 2°C Smíšené přeháňky

Lenost je mezi partnery vysoce nakažlivá

Lenost je mezi partnery vysoce nakažlivá
Ilustrační foto | zdroj: ThinkStock

Máte pocit, že než jste potkali současného partnera, byli jste pořádně akční? Kolotoč koncertů, sportovních aktivit a posezení s přáteli ale z ničeho nic ustál, jakmile vám do života vstoupil "ten pravý". Inu, pokud je váš partner línější, než jste vy, tak za to může on. Lenost je totiž podle odborníků mezi partnery nakažlivá. 

Člověk by předpokládal, že nakažlivější by měla být spíš proaktivita. Tak to ovšem ale vůbec není. Jak ukázala studie renomované univerzity Boston College, záleží na tom, jak moc pohodlný je ten línější z partnerů.  

"Sebekontrola je sociální záležitost," vysvětluje hlavní autorka studie Hristina Dzhogleva. Odborníci zjistili, že se lidé s větší sebekontrolou víc přizpůsobují svým protějškům, aby zachovali klid ve vztahu.

A protože se protiklady přitahují, může se snadno stát, že člověk zvyklý pravidelně dřít v posilovně a nezanedbávat kulturní aktivity, bude nakonec pravidelně trávit večery u televize po boku své lásky.

Ideální by proto bylo, aby aktivnější lidé hledali partnery s obdobným životním stylem a podobnou mírou lenosti.

"Osoby s lepší sebekontrolou by si měly dávat pozor na vztahy s lidmi s nižší sebekontrolou. Mohlo by to totiž negovat jejich vrozené vlastnosti, které jim umožňují pracovat na svých dlouhodobých cílech," uvádí se ve studii.

Pokud si partnera teprve vybíráte, tak teď víte, co a jak. Jestli už ale s lenochem žijete, neznamená to nutně, že ho musíte opustit s tím, že vám jeho pohodlnost brání v rozletu. Stačí, když budete trvat na svých aktivitách, ať už je budete dělat sami nebo společně. Váš protějšek se k vám koneckonců může kdykoli připojit. 

Zdroje: