Dnes je úterý 16. prosince 2025., Svátek má Albína
Počasí dnes -1°C Zataženo

Lékaři, kteří rozhodují o očkování, dostávají peníze od výrobců vakcín

9. 8. 2012 – 8:30 | Zpravodajství | Lucie Hyblerová

Lékaři, kteří rozhodují o očkování, dostávají peníze od výrobců vakcín
zdroj: Profimedia

Někteří členové Národní imunizační komise, kteří v ČR rozhodují o povinném, a tedy i z veřejného pojištění hrazeném očkování, zároveň inkasují peníze od samotných výrobců vakcín. Uvedly to dnes Hospodářské noviny (HN).

Podle nich pro firmy pracují při klinických studiích a dostávají od nich odměny. Deník píše například také o sympoziu o očkování, které pořádala 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy a kterou podle pozvánky sponzorovala firma GlaxoSmithKline, výrobce sér. "Společnost GlaxoSmithKline spolupracuje s většinou členů Národní imunizační komise," cituje list PR manažerku firmy Evu Šebestovou.

Podle ministerstva zdravotnictví je ale nezávislost členů uvedené komise upravena. Při jednání musí podepsat, že v dané věci nejsou ve střetu zájmů. "Pokud by konflikt existoval, zdrží se hlasování," řekl HN mluvčí ministerstva.

O možném střetu zájmů u lidí, kteří v tuzemsku rozhodují o očkování, již dříve s odvoláním na informace Ligy lidských práv informoval Český rozhlas.

Předchozí článek

Kam jdou Julínkovy poplatky? Kalouskovi či na dovču, odpovídá šéf pacientů

Následující článek

ČR přišla o 300 let starou faru. V noci shořela

Nejnovější články