Langer: Chtěl bych být předsedou strany, premiérem ne

- Aktuality autor: red

Místopředseda ODS Ivan Langer by se mohl ucházet o post šéfa strany, pokud by to znamenalo, že se bude věnovat jen řízení ODS a nebude kandidovat na funkci premiéra.

V rozhovoru pro páteční Lidové noviny Ivan Langer připustil, že by při prosazení tohoto modelu mohl usilovat o post "vnitřního" předsedy. 

Lidové noviny v pátek a ve čtvrtek Hospodářské noviny (HN) uvedly, že někteří občanští demokraté uvažují o modelu dvojkolejného vedení strany - stranický šéf by se věnoval pouze řízení ODS a v případě volebního vítězství by neusiloval o exekutivní funkci, nebyl by tedy stranickým kandidátem na premiéra. 

"Nikdy jsem neměl ambici být předseda coby politický lídr, ale představa té funkce a mě jako člověka v pozici, který se zabývá životem té strany a není v exekutivní funkci, to klidně. To, v rámci teoretických úvah, proč ne?" řekl deníku Langer. 

Podle něj jde jen o "úvahu, která vycházela ze zkušenosti z fungování ve vládě". Tehdy se šéf ODS a premiér Mirek Topolánek soustředil na vládnutí a české předsednictví EU a neměl čas se věnovat vlastní straně. 

Většině oslovených občanských demokratů se ale podle listu tento nápad příliš nezamlouvá. Pod podmínkou anonymity mnozí z nich připouštějí, že si tak Langer hlavně vymýšlí model, aby mohl stranu řídit.

"Personální úvahy vůbec nebudu komentovat. Moc ale nevěřím na dvojkolejnost. A na to, že má někdo ambice řídit stranu dovnitř, a nemá ambice řídit ji navenek," cituje deník místopředsedu ODS v Moravskoslezském kraji Pavla Drobila, kterého předseda Mirek Topolánek tento týden označil za jednoho ze svých možných budoucích nástupců.

Tagy: ODS topolánek langer

Zdroje: ČTK