Kvůli zdravotní reformě zemře víc lidí, míní Rath. Jde jen o úspory, dodává

- Aktuality autor: Danica Klein

Sněmovna dnes podpořila návrh zákona o zdravotnické záchranné službě, který mimo jiné prodlužuje dobu příjezdu záchranářů k pacientovi o pět minut nejvýše na 20 minut.

Vládní reformní předloha celkově upravuje záchrannou službu, nyní je popsána jen ve vyhlášce. Stanoví povinnosti i pro nemocnice, do nichž záchranáři pacienty přepravují. Návrh míří k projednání výboru pro zdravotnictví, návrh na zamítnutí opozice nepodala.

Situace se zhorší

Prodloužení doby příjezdu podle ministerstva zdravotnictví nezhorší dostupnost záchranné služby; jde prý o reálnou situaci. Příjezd do 15 minut nelze dodržet zhruba pro oblasti s 1,3 milionu obyvatel. Dvacetiminutová doba nebude stačit asi pro 200.000 lidí.

Podle stínového ministra ČSSD Davida Ratha se ale situace zhorší a jde jen o úspory. Prodloužení doby kritizovala také Soňa Marková (KSČM), podle které se možná chystá prostor pro rušení nerentabilních stanovišť.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) se ohradil proti tomu, že by za tím bylo šetření. Zpravodaj zákona Jiří Štětina (VV) bude navrhovat, aby výjezdové skupiny mohla zřizovat například také horská služba.

Zákon popisuje organizaci a činnosti záchranné služby, které se prakticky neliší od současného stavu. Záchranáři ale budou mít zákonnou možnost vstupovat do cizích objektů a budou moci žádat pomoc od jiných lidí.

Milionová pokuta

Nemocnice budou muset mít kontaktní místa, která budou v nepřetržitém kontaktu s operačními středisky záchranky. Pacienta budou moci nemocnice odmítnout jen výjimečně, a pokud bude v bezprostředním ohrožení života, tak nikdy. Za nedodržení těchto a několika dalších povinností by jim hrozila až milionová pokuta.

Záchranná služba bude muset mít jednotné označení, jehož základem bude slovní spojení "zdravotnická záchranná služba". Kdo spojení využije neoprávněně, bude moci dostat až čtvrtmilionovou sankci.

Smlouva s krajem

Službu budou moci zřizovat podle předlohy jen krajské příspěvkové organizace. Podle Ratha bude zákon znamenat faktické znárodnění soukromých záchranek, s nimiž jsou ale dobré zkušenosti. "Poprvé za 20 let přichází tato vláda se skutečným znárodňovacím zákonem," podotkl. Ustanovení se nelíbí ani ODS. Podle Štětiny ale budou moci soukromé služby fungovat dál na základě smlouvy s krajem.

Záchrannou službu budou jako dosud platit zdravotní pojišťovny, kraje a stát, na který připadá letecká záchranka. Stát bude nově platit prostředky pro krizové situace, odhadované náklady budou 105 milionů korun za rok. Podle Ratha jde jen o popis současného, podle něho neutěšeného stavu, kdy hlavní finanční zátěž nesou kraje. Heger ale zdůraznil, že zdravotní pojištění nepokrývá vše, a dal za příklad právě třeba leteckou záchranku.

Zdroje: ČTK