Kvůli stávce zrušilo frankfurtské letiště téměř 300 letů, pociťuje to i Praha

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Kvůli stávce pozemního personálu na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem bylo zrušeno více než 290 letů, včetně spojů do Prahy. Narušení provozu ale není tak velké, jak se čekalo, protože o stávce se vědělo s předstihem. Cestující si tudíž mohli svůj let přeložit. Rušeny jsou hlavně domácí linky a lety po Evropě, do zámoří jsou lety odbavovány podle plánu.

Většinu letů z Frankfurtu zajišťuje německý vlajkový přepravce Lufthansa. Ten uvedl, že kvůli stávce dnes musel zrušit 68 letů po Evropě. Celkem ale bude muset zrušit asi 250 letů.

Letiště ve Frankfurtu provozuje společnost Fraport. Její mluvčí Mike Peter Schweitzer podle agentury AP řekl, že nebýt zmíněných asi 290 letů, které bylo nutné zrušit, funguje letiště vcelku normálně. Ve čtvrtek už bylo zrušeno 172 letů. Frankfurt je třetím nejrušnějším letišti v Evropě a denně odbavuje asi 1300 letů.

Podle stránek pražského letiště byl zrušen ranní let společnosti Lufthansa v 8:20, a stejně tak odpolední spoj v 17:40. Ranní let s ČSA v 7:20 odletěl s více než hodinovým zpožděným. Podobně byl zrušen také ranní a odpolední přílet Lufthansy do Prahy.

Ve čtvrtek chtěl Fraport odbavit alespoň polovinu letů, ve skutečnosti jich ale odbavil kolem až 70 procent. "Předpokládáme, že dnes jich odbavíme ještě víc. Dopady stávky tedy budou nižší, než jsme čekali," řekl Herbert Mai, který má ve Fraportu na starosti zaměstnance.

Stávka začala ve čtvrtek

Stávka na frankfurtském letišti začala ve čtvrtek odpoledne a účastní se jí zhruba 200 zaměstnanců, kteří mají na starosti řazení, navádění a parkování letadel na letišti. Zaměstnanci se domáhají lepších pracovních podmínek a zvýšení platu. Dnešní stávka má končit ve 22:00. Není ale zatím vyloučeno, že další protest se uskuteční i příští týden.

Zaměstnanci chtějí zvýšit plat o desítky procent, v některých případech by zvýšení platu mělo podle agentury Reuters činit až 70 procent. Fraport o tak výrazném zvýšení platu nechce slyšet. Mluvčí odborové organizace GdF Markus Siebers řekl, že v sobotu a neděli se stávkovat nebude. Zda se bude znovu stávkovat po neděli, se zatím podle něj nedá říci.

Frankfurtské letiště loni odbavilo rekordních 56,44 milionu cestujících, což bylo o 6,5 procenta více než v roce 2010.

Tagy: stávka Praha letiště lety cestující Frankfurt ruseni

Zdroje: ČTK