Stav Tymošenkové je vážný, obhájce zveřejní její diagnózu

- Aktuality autor: Jan Pastor

Generální prokurátor Ukrajiny Viktor Pšonka tvrdí, že bývalá ukrajinská premiérka Julija Tymošenková nepotřebuje nemocniční léčení ani operativní zákrok. Vyplývá to podle něho z výsledků vyšetření, které v minulých dnech provedli zahraniční lékaři.

Sama vězněná expremiérka svým obhájcům písemně nařídila, aby v případě potřeby její diagnózu zveřejnili. Podle obhajoby zahraniční konsilium označilo její stav za vážný.

"Není třeba žádné léčení v nemocnici, a už vůbec na operace. To jsou závěry zahraničních lékařů, kteří Tymošenkovou vyšetřovali," cituje Pšonkova slova agentura Interfax.

Čtěte také: Ukrajinci tvrdí, zahraniční lékaří přehánějí, Tymošenková je v pořádku

Pšonka připustil, že Tymošeková má problémy s páteří. Zdůraznil ale, že závěry zahraničních a ukrajinských lékařů "se prakticky shodují". Tyto závěry jsou ale důvěrné a byly podle něho osobně předány Tymošenkové. Lékaři jí dali nejen výsledky vyšetření, ale i doporučení léčby, jež by odstranila její problémy.

Obhájce Tymošenkové Serhij Vlasenko dnes novinářům oznámil, že odsouzená ho písemně zmocnila zveřejnit její diagnózu, bude-li to zapotřebí. "Obdržel jsem písemný souhlas Julije Tymošenkové s úplným nebo částečným zveřejněním její diagnózy v závislosti na míře lží, které bude státní moc rozšiřovat," prohlásil Vlasenko, který je zároveň poslancem opoziční strany Vlast v kyjevském parlamentu. "Tuto pravomoc nyní mám, ale využít ji hned teď považuji za předčasné," dodal.

Režim se podle Vlasenka připravuje na diskreditaci zahraničního zdravotnického týmu s cílem skrýt před veřejností skutečný zdravotní stav Tymošenkové. Obhájce tak reagoval na prohlášení ukrajinského ministerstva zdravotnictví, podle něhož byla odbornost tří kanadských odborníků přizvaných k lékařské kontrole Tymošenkové nedostatečná. Do charkovské věznice je údajně vyslal kanadský exilový Kongres Ukrajinců, který je kritikem politiky ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče.

Odmítla vyšetření ukrajinskými lékaři

Věznou vůdkyni ukrajinské opozice v minulých dnech vyšetřovali dva lékaři z berlínské kliniky Charité Max Einhäupl a Norbert Haas a rovněž trojice kanadských doktorů Peter Kujtan, Christine Derzková a Georges Rewa. Všichni tři už z Ukrajiny odjeli, aniž by hovořili s novináři či vydali jakékoli prohlášení.

Ukrajinská expremiérka, která si ve vězení odpykává sedmiletý trest za zneužití pravomoci, si od svého uvěznění loni v létě stěžuje na silné bolesti zad. Odmítla však vyšetření ukrajinskými lékaři, kterým nedůvěřuje, a nechala se vyšetřit až od zahraničních odborníků.

Generální prokuratura i vězeňská služba byly podle Pšonky ochotny nabídnout v případě nutnosti vyšetření Tymošenkové v některém státním nebo soukromém zdravotnickém zařízení v Charkově. Ale lékařská komise to nepotřebovala a její členové vyšetřili vězněnou na místě přímo ve věznici.

Tagy: vězení diagnoza tymosenkova

Zdroje: ČTK