Kvůli odposlechům musí být politik hodný hošík 24 hodin denně, postěžoval si Sikorski

- Aktuality autor: roj

Odposlechy politikům řádně komplikují život. Nemohou se nikdy pořádně uvolnit, protože stačí jeden nekorektní vtip v soukromém rozhovoru, aby byli donuceni k odstoupení. Postěžoval si na to po svém odstoupení z čela dolní komory polského parlamentu (Sejmu) Radoslaw Sikorski.

Radoslaw Sikorski

Radoslaw Sikorski,zdroj: Profimedia.cz

Sikorski byl jedním z vrcholných politiků, s nimiž Varšava spojovala naděje na posílení svého vlivu na mezinárodní scéně. Ale nejprve musel přestoupit z křesla ministra zahraničí do čela Sejmu a teď, čtyři měsíce před parlamentními volbami, musel vůbec odstoupit, spolu s třemi ministry. Demise měly napravit pověst vládní strany, pošramocenou aférou s odposlechy dotyčných politiků v jedné varšavské luxusní restaurace.

Podle číšníkem pořízených odposlechů, které ještě loni zveřejnil týdeník Wprost, si aktéři schůzek vyprávěli sprosté vtipy a nevybíravě komentovali své polské i zahraniční partnery.

Sikorski si myslí, že doplatil na to, že "nikdy nebyl hodný hoch" a vždy říkal, co si myslí - s výjimkou chvil, kdy jako ministr zahraničí vedl diplomatická jednání. Teď ale politik má být "hodný hošík 24 hodin denně", postěžoval si v polském vydání časopisu Newsweek. "Pokud stačí jeden kasárenských vtip u skleničky, aby tě - bez ohledu na schopnosti a výsledky - vyřadili z veřejného života, pak se obávám, že tato cena (za účast v politice) je příliš vysoká," řekl.

Prý kdyby šlo o nějaké zločiny. Ale ze stovek hodin odposlechnutých rozhovorů se ukázalo hodných zveřejnění jen pár "ošklivých slov a drbů". Za pár výrazů se stydí, ale "ať hodí kamenem ten, kdo u večeře nevykládal vtipy, anebo se nenechal unést fantazií", poznamenal.

Prý kdyby někdo nahrál obnovitele polského státu, maršála Józefa Pilsudského, jak se u večeře baví se svými důstojníky, taky by zaslechl pár silnějších výrazů.

Tagy: zahraničí Polsko polská politika

Zdroje: ČTK