Přijmeme všechny vaše podmínky, napsal Tsipras věřitelům

AKTUALIZOVÁNO SLEDUJEME (aktualizováno: 1. 7. 2015 15:47) - Aktuality autor: roj

Úterní půlnocí skončil mezinárodní záchranný program pro Řecko. Země nezaplatila Mezinárodnímu měnovému fondu splátku ve výši zhruba 1,5 miliardy eur a zažádala o prodloužení termínu splatnosti. V úterním dopisu premiér Alexis Tsipras věřitelům slíbil, že přistoupí na téměř všechny jejich podmínky. Řecké banky dnes otevřely jen pro seniory, kteří si bez platební karty nemohli v uplynulých dnech vybrat peníze. Limit mají 120 euro.

Řecko se nezaplacením dluhu dostalo do platební neschopnosti. V nedělním referendu budou lidé hlasovat o tom, zda přistoupí na podmínky věřitelů

Řecko se nezaplacením dluhu dostalo do platební neschopnosti. V nedělním referendu budou lidé hlasovat o tom, zda přistoupí na podmínky věřitelů,zdroj: Profimedia.cz

V úterý Řecko předložilo mezinárodním věřitelům nový návrh, na jehož základě chce získat další finanční pomoc v hodnotě 29,1 miliardy eur (794 miliard Kč). Atény žádaly několikadenní prodloužení stávajícího mezinárodního záchranného programu a nový dvouletý program financování a restrukturalizace dluhu. Tsiprasův dopis dnes zveřejnil britský list Finantial Times. 

Tsipras "přijme všechny podmínky věřitelů, které byly na stole o víkendu, jen s několika malými změnami", píše se ve dvoustránkovém dopise, který britský list získal. Zpráva o ústupu řeckého premiéra vedla na finančních trzích ke zrychlenému oživení cen evropských akcií a dluhopisů zranitelných zemí eurozóny a také smazala ztráty eura proti ostatním měnám.

Tsiprasův dopis údajně slibuje, že Atény přijmou všechny navrhované změny systému daně z přidané hodnoty (DPH), až na zrušení slevy pro řecké ostrovy. V citlivé otázce úspor v důchodovém systému Tsipras pouze žádá, aby požadovaný sedmiletý postup prodlužování věku odchodu do penze na 67 let nezačal hned, ale až v říjnu. Požádal rovněž o možnost pomalejšího odstraňování příplatku pro nejchudší důchodce.

"Helénská republika je připravena přijmout tuto dohodu s následujícími dodatky a vyjasněními jako součást prodloužení končícího (záchranného) programu, o který jsme požádali v úterý 30. června, " píše se podle FT v dopise.

První požadavek, tedy prodloužení programu, věřitelé odmítli jako technicky již neproveditelný, u druhého požadují podrobnosti, zejména co výměnou nabízí Řecko. Zabývat se jím hodlají již dnes, ale fakticky reagovat chtějí až po výsledcích nedělního řeckého referenda o spolupráci s věřiteli.

Řecko se nezaplacením splátky MMF stává první vyspělou ekonomikou v historii organizace, která včas nesplatila půjčku. Naposledy z jiných než technických důvodů nesplatila svůj dluh v roce 2001 Zimbabwe, která stále dluží fondu 112 milionů USD (2,4 miliardy Kč). Promeškaná splátka Řecka je také největší, jakou kdy některá země MMF nesplatila. Řecko je nyní největším dlužníkem fondu, dluží mu bez úroků 35 miliard eur.

Ministři financí eurozóny, tzv. euroskupina, budou dnes jednat prostřednictvím telekonference o podrobnostech řeckého návrhu na nový program pomoci. Předseda euroskupiny Jeroen Dijsselbloem ale upozornil, že podmínky pro Řecko mohou být tvrdší. Tvrdé podmínky požadují zejména malé země eurozóny, které prošly bolestivými reformami.

Francouzský ministr financí Michel Sapin uvedl, že jeho země je pro co nejrychlejší dohodu s Řeckem, a to ještě před nedělním referendem. Nicméně německá kancléřka Angela Markelová prohlásila, že dřívější dohoda je vyloučená. 

Většina Řeků by však stále v plánovaném nedělním referendu o přijetí návrhu věřitelů, který nabízel Řecku finanční podporu výměnou za reformy, hlasovala záporně. Po uzavření řeckých bank na počátku týdne se ale podíl stoupenců konfrontačního postoje výrazně snížil. Plyne to z průzkumu veřejného mínění, který v minulých dnech uskutečnil řecký institut ProRata. Pro návrh by hlasovalo pouhých 33 procent.

Pokud se však referendum uskuteční v neděli, bude podle generálního tajemníka Rady Evropy (RE) Thorbjorna Jaglanda porušovat mezinárodní standardy.

Podporu dohodě s věřiteli v úterý v centru Athén na manifestaci projevilo zhruba 20 tisíc lidí.

Tagy: Řecko zahraničí řecký dluh

Zdroje: ČTK