Kuba vítá Obamův návrh na vyškrtnutí Havany z černé listiny

- Aktuality autor: pal

Kubánská vláda přivítala rozhodnutí amerického prezidenta Baracka Obamy vyškrtnout Kubu ze seznamu států, které podporují terorismus. Kubánsko-americké vztahy zažívají historický restart.   

Obamův návrh na vyškrtnutí Kuby ze seznamu zemí podporující terorismus přijala vláda v Havaně s nadšením

Obamův návrh na vyškrtnutí Kuby ze seznamu zemí podporující terorismus přijala vláda v Havaně s nadšením,zdroj: Profimedia.cz

"Kubánská vláda považuje za správné rozhodnutí prezidenta Spojených států vyškrtnout Kubu ze seznamu, na kterém nikdy neměla být," uvádí v prohlášení Josefina Vidalová Ferreirová z kubánského ministerstva zahraničí, která má vztahy se Spojenými státy na starosti.

Obama v úterý oznámil Kongresusvůj záměr vyškrtnout Kubu z černého seznamu zemí podporující terorismus. Americký prezident argumentuje tím, že "za posledních šest měsíců Kuba neposkytla podporu mezinárodnímu terorismu a ujistila, že mezinárodní terorismus nebude v budoucnu podporovat". Kongres má teď 45 dnů, aby se k prezidentovu návrhu vyjádřil.

Mluvčí Bílého domu John Earnest krátce po oznámení prezidentova rozhodnutí řekl, že vyškrtnutí Kuby ze seznamu nemění nic na tom, že Washington stále nesouhlasí s Havanou v celé řadě věcí, třeba v tom, jak kubánská vláda zachází s disidenty. 

Komunistická Kuba se dostala na americkou černou listinu v roce 1982 kvůli podpoře baskické separatistické organizace ETA a hnutí Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC).  

Tagy: Kuba Spojené státy mezinárodní vztahy

Zdroje: ČTK