Kuba (ODS): Technické vzdělání je před kolapsem, musíme zavést daňové úlevy

- Aktuality autor: Michal Polák

Ministerstvo financí se staví zdrženlivě k plánu ministerstva průmyslu na zavedení daňových úlev pro firmy, které podporují technické vzdělávání na školách. Náměstek ministra financí Ladislav Minčič dnes na konferenci k technickému vzdělávání pouze uvedl, že o úlevách je třeba ještě diskutovat.

Martin Kuba

Martin Kuba,zdroj: Mediafax

 Ministr průmyslu Kuba (ODS) plán na zavedení úlev představil v září, jeho účelem je zvýšit počet technicky vzdělaných odborníků, kterých je v průmyslu nedostatek. 

Ministerstvo průmyslu navrhuje, aby firmy mohly odečítat z daňového základu větší částky než dosud, pokud nakoupí školám vybavení. Zároveň by se zvýšila hodnota uznatelného odpočtu u stipendií v technických oborech. Firmy by si také mohly za každého studenta, který u nich odpracoval nejméně 400 hodin za rok, odečíst ze základu daně 80.000 korun. 

"Jakákoli daňová úleva má smysl tehdy, kdy je spojena s nějakou kontrolou nároku," řekl však dnes Minčič. "Já se obávám, že podmínky (navržené ministerstvem průmyslu) kontrolovatelné nejsou." 

Návratnost v desítkách miliard

Zástupci průmyslu Minčiče kritizovali. "Chceme pouze pár stovek milionů a nepatrnou úlevu v dani z příjmu. Návratnost je v desítkách miliard," řekl na konferenci prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák. Uvedl také, že tato částka je zanedbatelná ve srovnání s ročními ztrátami státního rozpočtu způsobenými špatným výběrem daní, které podle něj dosahují desítek miliard korun. 

Zdrženlivý postoj ministerstva financí k návrhu daňových úlev vadí i Kubovi. "Jestli chceme přenastavit systém vzdělávání, tak to nejde udělat naprosto fiskálně neutrálně. Tohle je návrh, který může nést nějaký minus v prvních jednom, dvou letech. Ale ten minus se dá přijmout právě z toho důvodu, že startuje budoucí zdravý systém," řekl Kuba. Zároveň zdůraznil, že náklady budou ve stovkách milionů korun a dopad na státní rozpočet při jeho stomiliardovém deficitu tak nebude zásadní. 

Technické obory před kolapsem

Hanák už dříve uvedl, že průmyslu hrozí kolaps, pokud se do něj v budoucnu nepodaří přivést dostatek technicky vzdělaných odborníků. Za sedm let se podle Českého statistického úřadu zvýšil počet vysokoškoláků o 110.000, techniků mezi nimi ale bylo jen 10.000. 

Technické obory, ať už na středních školách a učilištích či na univerzitách, se dlouhodobě potýkají s malým zájmem uchazečů. Více dětí do učení přivedly v posledních letech propagační kampaně.

Tagy: průmysl

Zdroje: ČTK