Krvavé 1. září v Beslanu
1. 9. 2014 – 15:00 | Zpravodajství | Alina Holušová

Když přijedete do Beslanu, který leží poblíž severoosestské metropole Vladikavkaz, překvapí vás hrobové ticho. V ulicích nepobíhají a nekřičí děti, dospělí mluví potichu. Jakmile se zeptáte na 1. základní školu, v očích se jim okamžitě objeví slzy. Dokonce ani deset let po teroristickém útoku, při němž přišlo o život 334 lidí (186 z toho byly děti), v srdcích místních lidí smutek vůbec nepolevil.
Teroristé zaútočili na školu 1. září 2004 během slavnostního nástupu prvňáčků a dětí z ostatních tříd na školním nádvoří. Řadu dětí doprovázeli rodiče, někteří s sebou přivedli i potomky v předškolním věku.
Beslan, tělocvičná obehnaná sarkofágem
| zdroj:
Vlastní foto autora
Třicetičlenná skupina ozbrojenců vtrhla do areálu školy a nahnala zhruba 1120 lidí do tělocvičny, kde je následně držela do 3. září. Dnes je z tělocvičny památník obehnaný sarkofágem. Uvnitř stojí kříž, který obklopují lahve s vodou. Teroristé totiž po celou dobu nedali dětem a dospělým napít.
Beslan, uvnitř tělocvičny
| zdroj:
Vlastní foto autora
Několik kilometrů od školy, za městem poblíž vladikavkazského letiště, se nachází hřbitov, kde jsou pohřbeny oběti tragédie. Řady nesčetných náhrobků sahají až téměř k obzoru.
Hřbitov s oběťmi beslanského útoku
| zdroj:
Vlastní foto autora
Dodnes kolem beslanské tragédie panuje řada nejasností. Podle oficiální verze za smrt rukojmích mohou rebelové, kteří odpálili nálože nastražené ve škole. Teprve poté podle nich začaly zasahovat bezpečnostní jednotky.
Chlapec se dívá do opuštěné školy, která nese stopy po střelbě
| zdroj:
Vlastní foto autora
Většina pozůstalých a svědků tvrdí ale opak. Chaotickou osvobozovací akci odstartovaly podle nich ruské bezpečnostní síly, které na školu vypálily granáty a rozpoutaly tak sérii smrtících explozí (na snímku vespod jsou vidět stopy po výbuchu). Tvrdí, že operace ruských jednotek byla zpackaná a vláda a soudy se snaží zakrýt skutečnou pravdu o jejich selhání.
Uvnitř tělocvičny
| zdroj:
Vlastní foto autora
Parlamentní vyšetřovací komise připustila, že operaci na záchranu rukojmích provázely chyby a nedostatky a že pochybili hlavně severoosetští policisté a bezpečnostní složky. Kritizovala také lži místních orgánů o skutečném počtu rukojmích. Odmítla ale přiznat odpovědnost ruských úřadů za vznik celé situace i za nepodařené osvobození školy.
Uvnitř školy
| zdroj:
Vlastní foto autora
Několik dní po tragédii internetový server kavkazcenter.com oznámil, že k odpovědnosti za útok se přihlásil obávaný čečenský polní velitel Šamil Basajev. O rok později však Basajen podíl na útoku v Beslanu popřel, aby vzápětí oznámil, že byl k útoku dotlačen ruskými tajnými službami. Plánoval totiž útok ve Vladikavkazu, o kterém tajné služby věděli. Při pokusu o únik se poté prý "náhodou" ocitli v Beslanu. Basajeva zlikvidovali federální vojáci v červenci 2006.