Krutá země v čele s Lectrem v sukni: Německu se vrací jeho 'špatná' pověst
17. 7. 2015 – 13:51 | Magazín | pal

Nekompromisní postoj Německa k řecké krizi poškozuje pověst této země. Přitom Německo se už od konce druhé světové války snažilo zbavit obrazu "krutého státu". Důsledné trvání německých politiků na tvrdých a úsporných opatřeních v případě řešení řecké dluhové krize, jakoby tento nelichotivý obraz znovu oživovalo. Po sociálních sítích už teď kolují karikatury německých politiků, třeba kancléřky Angely Merkelové jako "Angely Lecter" pojídající EU.
Už druhý den po dohodě zemí eurozóny s Řeckem se na Twitteru začal objevovat hashtag #Boycottgermany vyzývající uživatele, aby nekupovali německé zboží, podotýká list.
S odkazem na legendární postavu kanibala Hannibala Lectera z hororu Mlčení jehňátek sdílejí lidé karikaturu německé kancléřky Angely Merkelové coby "Angely Lecter" pojídající Evropskou unii.
Angela Lecter pic.twitter.com/czFgfIuZVh
— Rheinische Zeitung (@KdeSupersoviet) 7. Říjen 2013
Sociální sítě obletěla též kresba znázorňující německého ministra financí Wolfganga Schäubleho jako popravčího Islámského státu.
#EnoughisEnough as the Italian PM said. This is not what the EU was supposed to stand for. #ThisIsACoup. pic.twitter.com/2vIWK2ei62
— Stelios Kouloglou (@SteliosKoul) 12. Červenec 2015
Snahy o důsledné řešení krize se Německu vrací
Německo bylo přitom jen jedním z desítky států, které naléhaly na tvrdou smlouvu s Řeckem. Britský deník Daily Mail ale napsal, že Řekové s dohodou souhlasili, protože jim "Němci dali pistoli k hlavě".
Komentátor listu The New York Times Paul Krugman, který Berlín za jeho přísný postoj k řeckým daňovým reformám opakovaně kritizoval, zase dostával z Německa nenávistné e-maily. Psalo se v nich mimo jiné, že jako "Žid by měl vědět, jak je nebezpečné nějaký národ démonizovat".
Řekové, kteří se otevřeně vyslovovali pro tvrdá úsporná opatření, byli ve své zemi dokonce označováni jako "nacističtí kolaboranti", píše dále The Washington Post. Další obrázek kolující po internetu zase ukazuje vlajku Evropské unie, jejíž žluté hvězdy na modrém pozadí byly počítačově přetvořeny na hákový kříž.
Německé požadavky jako katalog krutostí
Německý časopis Der Spiegel ve svém internetovém vydání nazval německé požadavky "katalogem krutostí".
I když dnes německý parlament hlasuje pro zahájení rozhovorů eurozóny s Aténami o podmínkách nové finanční pomoci Řecku, škoda na pověsti Německa už byla napáchána. "Merkelová, Schäuble a (vicekancléř) Sigmar Gabriel za dva a půl dne zničili důvěru, která byla budována posledních 25 let," řekl v německé televizi Reinhard Bütikofer z německých Zelených. "Bezcitné, diktátorské a ošklivé Německo má zase svou tvář, a tou je Schäuble," dodal.
Přesnost jako základ úspěšné ekonomiky
Němci jsou národ, který pravidla neporušuje, je to země, kde chodci čekají na zelenou i na prázdné křižovatce - a tak to Němci mají rádi. Toto vnitřní nastavení Německu podle mnohých pomohlo stát se výkonnou, konkurenceschopnou a moderní ekonomikou, kterou mu Evropa závidí.
Jako největší ekonomika a de facto vůdce eurozóny má Německo pravidla, o kterých si mnoho Němců myslí, že musejí být dodržována. Němci považují za nepříjemné, ba dokonce urážlivé, že jejich volání po úsporných opatřeních v Řecku někdo přirovnává k nacistické nelidskosti, uzavírá The Washington Post.