Dnes je čtvrtek 2. února 2023., Svátek má Nela
Počasí dnes 3°C Smíšené přeháňky

Kritizovaná vládní brožura s Babišem nenese podle dohledového úřadu znaky kampaně

Kritizovaná vládní brožura s Babišem nenese podle dohledového úřadu znaky kampaně
V brožuře nazvané „Kdyby“ znamená pozdě se objevil kromě Babiše ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, což vyvolalo kritiku opozice, že premiér zneužívá veřejné peníze na předvolební kampaň | zdroj: David Malik - CNCenter A.S. / CNC / Profimedia

Opozicí kritizovaná brožura o onkologické prevenci, v níž se objevil text premiéra Andreje Babiše s fotografií, nejspíš nemá znaky politické kampaně.

Dohledový úřad na základě žádosti o konzultaci radil s jejími úpravami, aby brožura nebyla v rozporu s volebním zákonem. ČTK to řekla mluvčí úřadu Luisa Divišová.

V brožuře nazvané „Kdyby“ znamená pozdě se objevil kromě Babiše ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, což vyvolalo kritiku opozice, že premiér zneužívá veřejné peníze na předvolební kampaň. Všeobecná zdravotní pojišťovna nakonec odložila rozeslání brožury veřejnosti na dobu po volbách, které budou 8. a 9. října.

„Ve věci publikace se na úřad obrátila jedna fyzická a jedna právnická osoba. Těmto dvěma zájemcům úřad doporučil konkrétní textovou úpravu tak, aby nevznikalo podezření, že tiskovina naplňuje znaky volební kampaně,“ uvedla Divišová.

Dodala, že prohlášení vydal úřad po zvážení s ohledem na nedávnou kritiku, která se kvůli tiskovině objevila. Divišová také uvedla, že na úřad se běžně obracejí lidé i organizace s žádostí o konzultaci k otázkám, které spadají do jeho gesce. Úřad v současnosti neuvažuje v této souvislosti o správním řízení, protože nedostal žádný podnět na jeho zahájení zvenčí.

U Babiše i Vojtěcha úřad doporučil uvést jejich funkce a upravit pasáž, kde jsou slova „určitě víte, že jsme připravili...“, na „určitě víte, že vláda připravila...“ Podle úřadu by použití první osoby množného čísla v kombinaci s Babišovým podpisem bez vazby na funkci ministerského předsedy mohlo publikaci posouvat směrem ke sdělení ve prospěch kandidáta. „V ostatních částech materiálu úřad nespatřil možný přesah do volební kampaně, jak ji definuje volební zákon,“ uvedla Divišová.

Publikace stála Všeobecnou zdravotní pojišťovnu, která je největší v zemi, 15 milionů korun. Její mluvčí Viktorie Plívová uvedla, že by VZP považovala za nešťastné, kdyby se diskuse o problematice onkologických onemocnění politizovala. Rozeslání brožury proto odložila až po volbách.

Zdroje: