Krejčíř v JAR vypovídal o zmizení svého otce

- Aktuality autor: red

Soud v Jihoafrické republice ve středu takřka po roce vyslechl českého uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře. Ten v Johannesburgu vypovídal za účasti českých detektivů kvůli zmizení svého otce Lamberta.

Informaci o tom, že se výslech uskutečnil, potvrdila mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. Výslechu se zúčastnili i dva detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). 

Krejčíř řekl serveru Týden.cz, že jeho výslech trval dvě hodiny. "Vypovídal jsem v případu zmizení svého otce, popsal jsem asi pět verzí, jak k tomu mohlo dojít a kdo všechno měl motiv," citoval ho server. 

Podle Zenklové trval výslech přes hodinu. K jeho obsahu se mluvčí nechtěla vyjádřit jednak z taktických důvodů, jednak proto, že zastupitelství zatím neobdrželo od jihoafrického soudu oficiální záznam. 

Výslech byl v minulosti několikrát odložen. Pokaždé při něm chtěli být policisté z ÚOOZ, kteří se tak z JAR opakovaně vraceli s nepořízenou. Tentokrát už byli úspěšní. Mluvčí útvaru Pavel Hanták řekl, že výslechu se zúčastnili dva detektivové, kteří se ještě ve středu vrací zpět do České republiky. 

Podnikatel Lambert Krejčíř zmizel na podzim 2002. Policie je přesvědčena, že byl unesen a že za přesně nezjištěných okolností zemřel - některá média uvádějí, že v kufru auta na srdeční zástavu. Jeho tělo se nikdy nenašlo. 

Výslech Krejčíře, který je v Česku stíhán pro podezření z rozsáhlé trestné činnosti, se měl původně konat loni v květnu, tehdy se však podnikatel k jihoafrickému soudu vůbec nedostavil, údajně kvůli nemoci. V červenci pak sice k soudu přišel, výslech se ale neuskutečnil kvůli chybnému postupu jihoafrických justičních orgánů.

Tagy: soud jar zmizeni krejcir

Zdroje: ČTK