ČSSD prý kandidátky změní, lídry budou Kohout a Pecina

- Aktuality autor: red

O změnách na kandidátkách ČSSD je prý už prakticky rozhodnuto. Pražskou povede ministr vnitra Martin Pecina, plzeňskou ministr zahraničí Jan Kohout.

Předsedkyně Demokratické strany zelených Olga Zubová vypadne. Řekl to důvěryhodný zdroj blízký předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi

Předsednictvo také potvrdí jihomoravského hejtmana Michala Haška na 11. místě kandidátky. Vedení ČSSD ale očekává, že vzhledem k jeho oblíbenosti dostane dost preferenčních hlasů na to, aby byl zvolen do sněmovny. Paroubek již dříve uvedl, že s Haškem počítá jako s ministrem zemědělství. Hašek řekl, že na nevolitelném místě kandidátky je proto, že do sněmovny nechce, ale že post ve vládě by za hejtmanský vyměnil.

Zubová, která se pokusila s Paroubkovou podporou o udržení na volitelném 5. místě pražské kandidátky ČSSD, nemá zřejmě šanci. Protože se sama tohoto místa nevzdá, pražští sociální demokraté požádají předsednictvo, aby ji vyškrtlo, a to jim vyhoví. "Máme zájem o volební úspěch v Praze, a proto musí Pecina do čela. Pecina v čele kandidátce ale logicky znamená, že jeden musí z volitelného místa pryč," uvedl zdroj. 

Sociální demokracie dala už mnohokrát na svých kandidátkách příležitost známým osobnostem. Byl to například exministr vnitra František Bublan nebo ředitel úrazové nemocnice v Brně, nyní senátor za ČSSD Miloš Janeček. Na podzim bude do Senátu za ČSSD kandidovat ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně a děkan lékařské fakulty Masarykovy univerzity Jan Žaloudík.

Pecina se u Paroubka dobře zapsal bojem proti hospodářské kriminalitě a korupci. Dokázal prý za několik měsíců ve funkci více než ministr vnitra Ivan Langer (ODS) za tři roky. Totéž platí pro působení ministra Kohouta ve srovnání s jeho předchůdci, uvedl zdroj. 

Paroubkovi lidé uvažovali o dvou možnostech umístění Kohouta, kromě Plzně také do čela královéhradecké kandidátky. Dlouholetá předsedkyně tamních sociálních demokratů Hana Orgoníková ale svou pozici v čele uhájila. Prozíravě totiž prosadila ještě dříve, než se tento problém vynořil, že nesmí být na kandidátce nikdo, kdo v minulém volebním období na Královéhradecku nepůsobil. Tuto podmínku Kohout nesplňuje.

O Kohoutovi pro Královéhradecko se v ČSSD spekulovalo zřejmě proto, že se v tomto volebním kraji budou sčítat hlasy voličů ze zahraničí, které by mohly v případě těsného výsledku rozhodnout o vítězi voleb, jak se to stalo při minulých volbách. Lidovci tam mají v čele kandidátky šéfku Evropských demokratů, bývalou velvyslankyni Janu Hybáškovou a podle posledních informací uvažují o tom, že by je tam do volebního boje vedl jejich předseda, exministr zahraničí Cyril Svoboda

Haškovo zařazení na kandidátku krajský výkonný výbor jihomoravské organizace ČSSD už schválil, výbor pražské ČSSD se sejde ve čtvrtek a plzeňské v pátek. Jednání se pravděpodobně zúčastní Paroubek. Změny také v pátek odpoledne uzavře stranické předsednictvo a ústřední výkonný výbor je v sobotu už jen vezme na vědomí, protože pravomoc rozhodnout o změnách na kandidátkách již dříve delegoval na předsednictvo.

ODS se to, že budou za ČSSD kandidovat populární ministři Fischerovy vlády, nelíbí a označuje to za porušení dohod. Ona sama prý o podobné změny na kandidátkách usilovat nebude.

Tagy: kohout ministři kandidátky

Zdroje: ČTK