Krčál končí ve funkci ministra, čelí podezření z plagiátorství

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 17. 7. 2018 17:08) - Aktuality autor: šar

Ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD) končí kvůli podezření z plagiátorství ve funkci. Novinářům v úterý řekl, že nabídl stranickému šéfovi Janu Hamáčkovi svůj odchod. Hamáček jeho rezignaci přijal, premiéru Andreji Babišovi navrhl, aby se novou ministryní stala Jana Maláčová. Ta na ministerstvu dosud vedla odbor rodinné politiky a politiky stárnutí.

Ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál

Ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál,zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

Server Seznam Zprávy.cz v pondělí informoval, že v Krčálově bakalářské práci na téma Mládež a volný čas je mnoho stránek textu, který dříve napsal jiný autor. Kvůli obdobnému problému skončila minulý týden ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO). Krčál dnes na mimořádném briefingu uvedl, že psaním práce strávil mnoho času. "Připouštím ale, že v jejím obsahu mohlo dojít k pochybení," uvedl.

Krčál řekl, že za normální situace by své pochybení nepovažoval za tak zásadní, aby ohrozilo jeho postavení ve vládě. "Ovšem vzhledem k současné politické situaci a tomu, jakou práci dalo sestavení vlády s důvěrou, nechci být zátěží," uvedl. Dodal, že kromě ČSSD a vlády nechce ohrožovat také svou rodinu a zdraví. "V minulosti jsem prodělal těžké onkologické onemocnění, které bylo spojeno se stresem," řekl.

Ministr práce proto nabídl Hamáčkovi svou rezignaci. "Později podám i demisi člena vlády," uvedl. Hamáček poděkoval Krčálovi za jeho rozhodnutí i práci, kterou dosud odvedl.

"Jeho rozhodnutí respektuji a přijal jsem jeho nabídku rezignace," dodal. Babiše o dohodě informoval a sdělil mu, že za ČSSD navrhne do funkce ministryně práce Maláčovou. "Je to odbornice, členka sociální demokracie, na ministerstvu působí, takže nebude mít problém převzít štafetu po Petru Krčálovi," řekl Hamáček.

Krčál bakalářskou práci obhajoval v květnu 2007 na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Specializovaný program v práci nalezl podobnosti ve 14 procentech textu, napsal Seznam.

Odhalené pasáže se týkaly zejména neocitovaných odstavců z odborných knih, které tak autor v práci nepřímo vydával za svoje vlastní formulace. Podobných, téměř shodných či zcela shodných pasáží je v Krčálově bakalářské práci ve skutečnosti mnohonásobně více, uvedl server.

Odešel důstojně, Kalousek 

"Jsou lidé, kteří odstupují ze svých funkcí při pouhém podezření a jsou lidé, kteří neustále tvrdí, že všechno je kampaň a že to je na ně nastrčeno," uvedl v reakci na Krčálovo oznámení předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Za větší problém než personálie považuje to, že se vláda opírá o hlasy KSČM.

"Je to rozhodnutí, které je odpovědné vůči vládě i vůči sociální demokracii, aby nepoškozoval vlastní politickou stranu," uvedl šéf komunistů Vojtěch Filip v České televizi. Dodal, že rozhodnutí považuje za "včasné".

Předseda Pirátů Ivan Bartoš řekl, že Krčálovo odstoupení dokazuje personální vyprázdněnost vlády i neschopnost Babiše a ČSSD dosadit do čela důležitých resortů kompetentní osoby. "Plagiátorství je velký politický problém politiků, kteří své tituly získávali spíše pro formu a je na místě, že ministr Krčál svou funkci složil," řekl Bartoš.

Předseda SPD Tomio Okamura změnu označil za neuvěřitelnou Babišovu blamáž. "Další ministr jeho vlády po několika dnech rezignoval pro podvody a nekompetentnost. To je ta vláda odborníků, kterou sliboval Andrej Babiš? Zklamal na celé čáře, nemá odborníky, není schopen vést Českou republiku, ani domluvit složení vlády," uvedl.

Miroslav Kalousek (TOP 09) ocenil styl, se kterým se Krčál k situaci postavil. "Dlužno uznat, že Petr Krčál vystoupil důstojně. Přeji mu hodně štěstí a úspěchů v dalším životě," komentoval Krčálův odchod na twitteru.

Ironie na internetu 

Politici na sociálních sítích po oznámení Krčálova konce v čele ministerstva práce a sociálních věcí. současně ironicky spekulují o vhodnosti vysokoškolského studia pro vykonávání této funkce. "Ukazuje se, že v této vládě mají ministři bez vysoké školy evidentně výhodu," poznamenal na sociálních sítích předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

"Nejjednodušší by bylo absolventy vysokých škol do vlády vůbec nepouštět. Na plnění příkazů Andreje Babiše stejně žádné vzdělání potřeba není a ušetřili bychom si blamáž s opisováním," uvedl kandidát do Senátu a neúspěšný uchazeč o funkci prezidenta Marek Hilšer.

"Za mě ten problém ukazuje na hlubší nesrovnalosti v oblasti vysokého školství, absolventské práce evidentně byly v minulosti zpracovávány různým způsobem," myslí si místopředseda ČSSD Martin Netolický. Akreditační komise či ministerstvo školství by se měly podle něj zabývat tím, jak sjednotit standard kvality prací.

Za dobré řešení považuje Netolický i jméno možné Krčálovy nástupkyně Jany Maláčové. "Byla ředitelkou odboru rodinné politiky a problematiku zná velmi detailně," uvedl. Může tak podle něj navázat okamžitě.

 

Vizitka Jany Maláčové (37), kterou šéf ČSSD Jan Hamáček navrhl do funkce ministryně práce a sociálních věcí; dosavadní šéf tohoto resortu Petr Krčál (ČSSD) dnes oznámil, že kvůli podezření z plagiátorství své bakalářské práce nabídl svoji rezignaci:

  • Datum narození: 24. června 1981
  • Vzdělání: magisterský obor politologie na Univerzitě Johanna Wolfganga Goetha ve Frankfurtu nad Mohanem (2002 až 2007); magisterský obor politická ekonomie Evropy na Londýnské ekonomické škole (2014 až 2016)
  • Současná pozice: ředitelka odboru rodinné politiky a politiky stárnutí na ministerstvu práce a sociálních věcí (od června 2015)
  • Kariéra: analytička fondů EU na ministerstvu pro místní rozvoj (listopad 2007 až prosinec 2011); zástupkyně při Evropském parlamentu v Kanceláři Senátu České republiky (leden 2012 až duben 2014); vedoucí oddělení institucionální komunikace EU na Úřadu vlády (květen 2014 až červen 2015)

Ostatní:

  • Je členkou ČSSD.
  • V letech 2016 až 2017 byla Maláčová členkou správní rady Česko-německého fondu budoucnosti (podle internetového obchodního rejstříku v radě stále figuruje).
  • Absolvovala mezinárodní zkoušky z angličtiny CAE a TOEFL.

Tagy: Česko rezignace domácí plagiátorství Ministerstvo práce a sociálních věcí česká politika

Zdroje: ČTK