Ta vláda bude výsměch, kritizuje opozice. Vadí jí komunisté i Malá

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 26. 6. 2018 14:55) - Aktuality autor: šar

Osm měsíců po sněmovních volbách prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje nový kabinet. První Babišova vláda v lednu nezískala důvěru poslanců a úřadovala v demisi. V nynější sestavě ministry za ANO doplní zástupci ČSSD - europoslanec ČSSD Miroslav Poche, který je oficiálním kandidátem na ministra zahraničí, ale pozvánku na Hrad nedostal. O důvěru by měla druhá Babišova vláda požádat poslance za dva týdny, spoléhat přitom bude na toleranci KSČM. To kritizuje opozice. 

Šéf KSČM Vojtěch Filip, předseda ČSSD Jan Hamáček a premiér v demisi Andrej Babiš (ANO)

Šéf KSČM Vojtěch Filip, předseda ČSSD Jan Hamáček a premiér v demisi Andrej Babiš (ANO),zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

Koaliční vláda ANO a ČSSD má ve dvousetčlenné sněmovně jen 93 poslanců, potřebuje proto při hlasování o důvěře i hlasy KSČM. Komunistům ale vadí, že ve vládě zůstanou ministři zdravotnictví a dopravy Adam Vojtěch a Dan Ťok (za ANO), nepřijatelný je pro ně Poche.

Navíc je rozladilo, že s nimi premiér Babiš nominace do vlády nekonzultoval a nedodržel podle nich dohodu o složení dozorčí rady státem ovládané společnosti ČEZ. Konečné slovo bude mít v sobotu ústřední výbor KSČM.

Pravicová opozice kritizuje zejména fakt, že poprvé v polistopadové historii bude vláda závislá na komunistech. Za pohrdání minulostí považuje to, že Zeman takovou vládu jmenuje v den výročí popravy Milady Horákové, který si Česko připomíná jako Den památky obětí komunistického režimu. Vadí jim i někteří ministři, zpochybňují například Taťánu Malou (ANO) jako novou šéfku spravedlnosti.

Z navržených ministrů se v posledních dnech nejvíce skloňovalo jméno Miroslava Pocheho, kterého sociální demokraté navrhli do čela české diplomacie. Zeman opakovaně zdůraznil, že kvůli jeho postoji k migraci a k Izraeli či jeho někdejšímu působení v pražské politice ho nejmenuje, ačkoliv Babiš ho oficiálně navrhl prezidentovi společně s dalšími kandidáty na ministry.

Ministerstvo zahraničí tak dočasně povede společně s resortem vnitra předseda ČSSD Jan Hamáček, Poche by měl působit ve vedení úřadu. Sociální demokraté, včetně šéfa poslanců ČSSD Jana Chvojky, tvrdí, že pokud Zeman Pocheho ministrem v dohledné době nejmenuje, jediný možný institut je kompetenční žaloba. Spor u Ústavního soudu ovšem může vyvolat jen premiér, který k takovému kroku podle dnešních slov nevidí důvod.

profimedia-0375472041

Jan Chvojka,zdroj:Ladislav Křivan / MAFRA / Profimedia

Sociální demokracie podle dohody povede pět ministerstev - vnitra, zahraničí, práce a sociálních věcí, zemědělství a kultury. Dalších 10 členů vlády včetně premiéra je za hnutí ANO. Kromě odchodu pětice ministrů, kteří uvolní místa sociálním demokratům, dozná nový kabinet oproti dosluhující vládě v demisi změn na místech ministrů obrany, průmyslu a spravedlnosti.

Místo Karly Šlechtové bude obranu řídit nynější ministr vnitra Lubomír Metnar, v čele ministerstva průmyslu vystřídá Tomáše Hünera prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková. Kvůli názorovému rozchodu s ANO nebude ve vládě ani šéf spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO), který se už vzdal poslaneckého mandátu.

Nově jmenovaná vláda se na prvním zasedání sejde krátce po slavnostním ceremoniálu na Pražském hradě. Ministry chce Babiš uvést do jejich úřadů do pátku. Mezitím čeká premiéra klíčový summit Evropské unie v Bruselu.

Tagy: Pražský hrad Česko domácí Ministerstvo spravedlnosti český premiér česká vláda česká politika

Zdroje: ČTK