Krásná Panna Marie a rány prolévané vínem: Ves si hýčká unikátní slavnost

MAGAZÍN - Magazín autor: šar

Pro nevěřící pozoruhodná a pro věřící hluboce emotivní událostí je takzvaná "sedmidenní slavnost", která se každých sedm let koná při vesničce Guardia Sanframondi v Itálii. Váže se k Panně Marii a průvod městem je doslova pastvou pro oči, byť chvílemi poněkud morbidní.

Součástí oslavy jsou i bičující se kajícníci

Součástí oslavy jsou i bičující se kajícníci,zdroj: Profimedia.cz

Legenda praví, že před staletími objevil jistý farmář na zelených pahorcích severovýchodně od Neapole dřevěnou sochu Panny Marie. Obyvatelé nedaleké vesničky Guardia Sanframondi poté bojovali, aby si ji mohli ponechat a vzdávat jí čest při obřadech. Tyto zvyky v obci s pěti tisíci obyvateli žijí i po 500 letech a lidé na počest Madony pořádají každých sedm let sedmidenní slavnost, napsal deník The New York Times.

Týden pokání, maškarních průvodů a rekonstrukcí biblických scén vrcholí nedělním průvodem. Na nelítostném srpnovém slunci několik hodin pochodují mimo jiné stovky zahalených kajícníků, kteří se bodají do hrudi malými hřebíky na speciální dřevěné destičce, až někdy vzduchem létají kapky krve. Krvácející postavy s bílými kápěmi si rány desinfikují bílým vínem, tak jako za starých časů.

Na závěr donesou vybraní vesničané sochu Madony zpět do jejího výklenku v kostele. Nesou ji jako královnu, ozdobenou korunou, náhrdelníky, brokátovým závojem. Dění na náměstí před kostelem sledují lidé i z oken a balkonů a těm starším se při tom do očí hrnou slzy. Letos to pro ně bylo možná naposledy.

Tradice se v Guardia Sanframondi předává z generace na generaci a lidé, kteří v některém z desítek předváděných biblických výjevů kdysi ztvárňovali děti, se dočkali rolí starších postav. Místní rodáci se na oslavy na jih Itálie vracejí ze svých nových domovů třeba i z Austrálie či Spojených států a slavnosti pravidelně přilákají tisíce turistů.

Obec se na posvátný týden připravuje téměř rok dopředu. Vyrábějí se sofistikované kostýmy, případně se zapůjčují od věhlasných římských filmových studií Cinecittá. Herci procházejí dlouhým výběrem. Malé holčičky mohou dostat roli okřídlených andílků, jejich starší sestry pak ztvárňují krasavice starověkého Říma.

Jednu z nejprestižnějších rolí letos dostala 21letá Germana Falatová. Nadějná atletka představovala v průvodu samotnou Pannu Marii. Tu musí dívka zosobňovat nejen svým vzhledem, ale také svým chováním.

Podobné rituály byly v 15. století napříč Evropou běžné. V Guardia Sanframondi zůstávají téměř beze změny. Každých sedm let se zde čas zastaví a Madona, byť jde bezpochyby o náboženskou postavu, se stává členkou komunity.

Tagy: Itálie zahraničí slavnosti zajímavosti a kuriozity víra a náboženství dějiny a fakta

Zdroje: ČTK,The New York Times