Kraje trvají na zveřejnění výsledků maturit po jednotlivých školách

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Hejtmani chtějí, aby veřejnost získala přehled o úspěšnosti středních škol při státních maturitách. Po jednání Rady Asociace krajů ČR to řekl její předseda a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD).

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Zveřejnění výsledků chtějí hejtmani dosáhnout třeba i právní cestou. Ministerstvo školství zatím kompletní žebříček škol podle úspěšnosti zveřejnit nehodlá. 

Krajům se nelíbí, že centrum pro přípravu maturit CERMAT tají celkové výsledky státních maturit. Rada proto podle Haška vyzvala ministra školství Josefa Dobeše (VV), aby výsledky zveřejnil. "Jsme připraveni domáhat se zveřejnění právní cestou," prohlásil Hašek. "Byli bychom rádi, kdyby se státní maturita stala automaticky vstupenkou na vysokou školu," dodal předseda asociace. 

Ministerstvo žebříček škol zveřejnit nechce

Ministerstvo školství zatím nechce zveřejňovat kompletní žebříček škol. "Ministr Dobeš hodlá dát krajům výsledky maturitních zkoušek jen podle oborů. Kraje se tedy dozví, jak u nich dopadla souhrnně gymnázia, souhrnně střední průmyslové školy a další střední odborné školy," reagoval na závěry hejtmanů tiskový odbor ministerstva.

Úředníci počítají s tím, že zvlášť v menších městech si rodiče mezi sebou řeknou, na kterých školách propadlo mnoho žáků. To by tak mohlo vést k rapidnímu poklesu uchazečů o tyto školy. Česká školní inspekce pak bude u neúspěšných škol chtít, aby provedla opatření k nápravě. 

Ministerští úředníci už přesto zveřejnili tři nejlepší gymnázia a tři nejlepší odborné školy z každého kraje; všechny školy k tomu daly souhlas. U maturit propadlo 19,5 procenta studentů, tedy asi 17000 lidí. Ti si nyní mohou zažádat o přezkoumání výsledků, dosud tak prý učinilo zhruba 200 lidí. Opravné termíny budou v září. Státní maturity se připravovaly 14 let, přišly celkem na 680 milionů korun.

Tagy: maturity žebříček zveřejnění

Zdroje: ČTK