Dnes je čtvrtek 26. ledna 2023., Svátek má Zora
Počasí dnes -3°C Občasný déšť se sněhem

Aktualizováno: Koronavirus v Česku: Rušeny letecké linky, biatlon bez diváků

Aktualizováno: Koronavirus v Česku: Rušeny letecké linky, biatlon bez diváků
Nemocnice Na Bulovce, kde jsou hospitalizováni dva pacienti s nemocí COVID-19 | zdroj: Profimedia

V Česku se objevily první tři případy nemoci COVID-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru. Bezpečnostní rada státu v reakci rozhodla o tom, že pozastaví nebo omezí některé letecké linky.

Nemoc COVID-19, způsobená novým koronavirem dorazila do Česka. Dva pacienti jsou hospitalizováni v pražské nemocnici Na Bulovce, další v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem. Informoval o tom v neděli ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

V pražské nemocnici leží Čech, ročník 1952, který se vrátil z konference ve městě Udine na severovýchodě Itálie, a žena, Američanka, ročník 1999, studující v Miláně, která do české metropole přijela jako turistka.

V ústecké nemocnici zase hospitalizovali Čecha, ročník 1976, který přijel z dovolené v Benátsku. Do Česka se i s rodinou vrátil autem, jeho manželka a děti jsou teď v domácí karanténě.

"Všichni pacienti s pozitivními testy jsou izolováni na infekčních odděleních," sdělil ministr Vojtěch.

NEBEZPEČNÁ KRÁSA Buňky nového koronaviru na kolorovaném snímku z elektronového mikroskopu | zdroj: NIAID

U žádného z případů není průběh nemoci závažný. Provedené testy na koronavirus u nich ještě přezkoumá laboratoř v Berlíně. Ředitel Státního zdravotního ústavu Pavel Březovský však upozornil, že výsledky vyšetření jsou "s velkou pravděpodobností přesné". 

Hlavní hygienička Eva Gottwaldová oznámila, že probíhá epidemiologické šetření jak v Praze, tak v Ústeckém kraji. Jejich cílem je zjistit lidi, se kterými nakažení přišli od návratu ze zahraničí do kontaktu.

Bezpečnostní rada státu v reakci na výskyt koronaviru pondělí ráno rozhodla o tom, že pozastaví letecké linky do Milána, Bergama, Boloně a Benátek. Opatření však musí ještě projednat s Evropskou komisí. Od úterka budou pozastaveny linky do Jižní Koreje, kde je nejvíc nekažených po Číně.

Rada také rozhodla, že závody světového poháru v biatlonu v Novém Městě na Moravě se pojedou bez diváků.

Ministr vnitra Jan Hamáček doporučí vládě, aby vyhlásila nouzového stavu. V takovém případě by vláda mohla zakazovat veřejné akce, kterých se účastní velký počet lidí, regulovat dodávky ochranných pomůcek a zdravotnického materiálu. 

Česká zemědělská univerzita v Praze, kde přednášel profesor, který se vrátil nakažen z Udine, mezitím přerušila na dva dny výuku. Profesor byl v kontaktu s dvacítkou studentů a s 24 pedagogy. Všichni jsou v domácí karanténě.

České vysoké učení technické zrušilo v pondělí výuku na fakultě strojní. Zdůvodnilo to tím, že kolega hospitalizovaného profesora minulý týden fakultu navštívil. Výuku pozastavila také Mendelova univerzita v Brně. 

Ministr Vojtěch doporučil těm, kteří se pohybovali v zasažených lokalitách na severu Itálie, aby nechodili na veřejnost, kontaktovali lékaře nebo hygieniky a konzultovali s nimi svůj stav.

Koronavirem se ve světě dosud nakazilo přes 90 000 lidí, více než tři tisíce lidí mu podlehlo.

V Itálii, se kterou jsou všechny případy nákazy v Česku spojeny, počet obětí koronaviru v neděli dosáhl 41. Nakažených je potvrzeno téměř 1800.

Nový typ koronaviru SARS-CoV-2 se začal šířit z čínského Wu-chanu v prosinci. Nemoc Covid -19, kterou vyvolává, má příznaky podobné chřipce. Nemocní kašlou, mají horečku a potíže s dýcháním. U oslabených jedinců vede nemoc k zápalu plic. Na COVID-19 umírají především senioři a lidé s nalomeným zdravím.

 

Zdroje: