Dnes je pátek 3. února 2023., Svátek má Blažej
Počasí dnes 1°C Smíšené přeháňky

Koronavirem se u nás nakazila už čtvrtina lidí, dvě třetiny jsou očkované

Koronavirem se u nás nakazila už čtvrtina lidí, dvě třetiny jsou očkované
Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Koronavirem se za dobu epidemie nakazil už téměř každý čtvrtý Čech, od března roku 2020 bylo 2,481 milionu testem potvrzených případů. Z toho za loňský rok přibylo 1,75 milionu. Očkovaných proti covidu-19 nebo k očkování zaregistrovaných je 64,6 procenta populace, což je ve srovnání se západem a severem Evropy méně.

Z 6,65 milionu lidí s dokončeným očkováním má asi 2,4 milionu i posilující dávku, která lépe chrání před variantou omikron. Ta v Česku zřejmě převládne ve druhé polovině ledna, odborníci očekávají vysoké počty nových případů a znovu hrozí i naplnění nemocnic zhruba 7000 pacienty s covidem-19.

Ve srovnání loňských měsíců připadá nejvíc potvrzených nákaz na listopad, víc než 400 000. Následuje prosinec se 307 683 případy a březen, kde byla také těsně překročena hranice 300 000 případů. Vůbec nejvíc pozitivně testovaných laboratoře nahlásily 25. listopadu, kdy jich bylo téměř 28 000. Předchozí vlny z října 2020 a ledna a března loňského roku byly skoro poloviční.

Nakažlivější varianta omikron může podle predikcí Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) přinést v blížící se vlně až 50 000 pozitivně testovaných za jediný den. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ve středu uvedl, že vlna bude vrcholit poslední týden v lednu a první týden v únoru. Kvůli vysokým počtům nakažených a jejich kontaktů bude vláda na prvním jednání v letošním roce posuzovat zkrácení karantén a izolací. Při zachování současných dvou týdnů by mohli chybět pracovníci například v dopravě nebo dalších kritických odvětvích ekonomiky.

V současné době tvoří omikron v různých regionech deset až 15 procent nákaz. Ještě víc laboratorní vyšetření ukazují v Praze, která spolu se Středočeským krajem tvoří 29 procent všech nových případů. Pomalý pokles relativní pozitivity testů už může být důsledkem také sice klesající vlny delty, ale zároveň už růstu případů omikronu.

Nemocnice v loňském roce přijaly téměř 111 500 pacientů s covidem-19 starších 16 let. Nejvíc jich bylo na začátku roku, kdy ještě nebylo pro všechny věkové kategorie dostupné očkování. V březnu jejich počet překročil 25 000. Ve druhé polovině roku byl nejhorší listopad s více než 16 000 hospitalizovanými. Proti účinnosti očkování působila podle odborníků nakažlivější varianta koronaviru delta, která přinesla dosud rekordní denní přírůstky nakažených.

V současné době nemocnice stále přijímají kolem 300 pozitivních denně, v pátek bylo hospitalizovaných zhruba 3000. Vůbec nejvíc najednou jich bylo v březnu loňského roku, kdy zdravotníci pečovali o více než 9500 lidí s covidem-19 a téměř 2000 z nich potřebovaly intenzivní péči. Podzimní maximum bylo kolem 7000. Podobná čísla ÚZIS predikuje i pro nadcházející vlnu omikronu. Do nemocnic může denně směřovat až 900 lidí, kolem 110 na jednotky intenzivní péče. Ty jsou ale nyní zhruba ze čtvrtiny stále zaplněné pacienty z končící předchozí vlny. Z lidí nakažených omikronem bude podle dosavadních dat menší podíl potřebovat nemocniční péči.

Zdravotníci v Česku dosud podali 15,47 milionu dávek očkování proti covidu-19, dokončené očkování má 6,65 milionu lidí. Posilující dávku, kterou se vylepšuje efekt dokončené vakcinace, zatím má 2,4 milionu zájemců. Na silvestra vakcínu dostalo přes 10 500 lidí, víc než 80 procent z nich si přišlo právě pro posilující dávku.

Zdroje: