Konkurzní správci H-System vrací úder. Zažalují Čunka, Smetku a další

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Správci konkurzní podstaty společnosti H-System Josef Monsport a jeho zástupkyně Iva Fialová Ištvánková  se chystají bránit právní cestou proti lžím a nepravdám, které se podle nich v této kauze objevili na jejich úkor. Žaloba má mířit mimo jiné na senátora Jiřího Čunka, bývalého hlavního akcionáře firmy Petra Smetku, ale i na lidi z družstva Svatopluk.

Senátor Jiří Čuněk se v kauze H-System dlouhodobě angažuje na straně poškozených klientů

Senátor Jiří Čuněk se v kauze H-System dlouhodobě angažuje na straně poškozených klientů,zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Právníci nyní shromažďují pro trestní oznámení podklady, řekla Fialová Ištvánková. Vyjádření Čunka a zástupců družstva shání.

"Míra nepravd, dezinformací a lží o údajných prodejích z konkurzu pod cenou, šířených některými představiteli SBD Svatopluk, tichým společníkem odsouzeným Petrem Smetkou a s nimi ideově spřízněným senátorem Jiřím Čunkem, již přesáhla únosnou míru. A k tomu dále nelze mlčet," uvedl Monsport v prohlášení.

Podle Fialové Ištvánkové jde zejména o Čunkovo tvrzení, že správci konkurz "rozkradli". Smetka zase například v rozhovoru pro server E15.cz uvedl, že situace firmy H-System byla řešitelná a "zničil ji až konkurz".

Podle Monsporta jde o účelové matení veřejnosti, připomněl, že veškerá trestní oznámení podaná v minulosti byla policií pravomocně odložena.

Čunek je poškozuje před veřejností

Fialová Ištvánková potvrdila, že trestní oznámení bude zřejmě mířit na více osob. "Určitě mezi nimi bude pan Čunek, který se chová nejagresivněji," řekla právnička. Právě Čunkova vyjádření jsou podle ní silně dehonestující. "Výroky, které padají zejména na adresu kolegy Monsporta, ale ze strany pana Čunka i na mou osobu, jsou nepříjemné a dopadají i na naše rodiny, kterých se to dotýká," uvedla.

Doplnila, že Čunkovy výroky je poškozují i v očích veřejnosti. "Vedle správců konkurzní podstaty provozujeme i advokacii, na trhu se pohybujeme pár desítek let a výsledek je, že se z vás v 60 letech stanou lidé, kteří rozkrádají," řekla Fialová Ištvánková.

Společnost H-System uzavřela po svém založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 zkrachovala, dokončila jen 34 rodinných domů. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu o miliardu korun. Smetka si za vytunelování firmy odpykal 12 let ve vězení.´

Tagy: Senát ČR Česko domácí H-system podvody a krádeže česká justice

Zdroje: ČTK