Kolik miliard zaplatíme? Firma spojená s lobbistou Rittigem je opět v tendru na jízdenky

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Firma Neograph se opět snaží dostat do zakázky na tisk jízdenek pro pražský dopravní podnik (DPP) za 170 milionů, uvedl dnes server IHNED.cz. Společnost bývá spojována s kontroverzním podnikatelem Ivo Rittigem a pro DPP již jednou jízdenky tiskla. Sám Neograph později výrobu jízdenek označil za předraženou a v kauze padla trestní oznámení. Neograph chce tentokrát být subdodavatelem firmy, která má dodávat ceninový papír na jízdenky.

Lobbista Rittig

Lobbista Rittig,zdroj: isifa/Lidové noviny/JINDRICH MYNARIK

Server čerpal z dokumentů, které snahu Neographu vstoupit do tendru za 170 milionů potvrzují. "Nyní Neograph usiluje ´jen´ o pozici dodavatele části zakázky, na které by se podílela ještě tiskárna Optys z Opavska a pravděpodobný vítěz celé soutěže - Státní tiskárna cenin," píše server s tím, že předběžná smlouva Neographu a Optysu měla být podepsána v červenci. Od Neographu má Optys odebírat speciální papír. Kontrakt s Neographem prý může kdykoliv ukončit.

Kdy bude vítěz tendru znám, zatím není jasné. "Výběrové řízení probíhá a je ve fázi vyhodnocování. Kdy bude ukončeno se nedá přesně odhadnout," řekl mluvčí DPP Petr Vorlíček.

Za tisk jízdenek podnik dříve platil desítky milionů korun. Kontrakt mezi společností Neograph a dopravním podnikem měla Neographu zprostředkovat firma Cokeville Asset Inc. se sídlem na Britských Panenských ostrovech. Za tuto službu odváděl Neograph firmě Cokeville 17 haléřů z každé jízdenky. Neograph později přiznal, že výroba jízdenek byla předražená. Dopravní podnik se na konci roku 2011 s Neographem dohodl na ukončení smlouvy. V kauze padlo několik trestních oznámení.

Dopravní podnik hlavního města Prahy je největší městskou firmou. Má přes 10.000 zaměstnanců a ročně přepraví asi miliardu cestujících.

Tagy: korupce tunel jízdenky Dopravní podnik hl.m. Prahy Neograph zmar

Zdroje: ČTK